Elektřina rok od roku zdražuje. Víte, jak na změnu dodavatele?

publikováno:
autor:

Cítíte, že je čas na změnu dodavatele elektřiny? Čekání na to, až se k vám zatoulá výhodná nabídka, může trvat věky. Buďte aktivní a podrobte smlouvu o dodávce elektřiny důkladnému zkoumání. Změna dodavatele není náročná na papírování a ušetřit tak můžete i několik tisíc ročně.

Vysoké účty za služby dokážou potrápit rozpočet. Naštěstí je na trhu celá řada dodavatelů a nabídek, ze kterých si můžete vybrat. Výslednou částku při ročním zúčtování ovlivňují dva faktory. Regulovanou část ceny za elektřinu i plyn každoročně stanovuje Energetický regulační úřad a je pro všechny stejná. Vy můžete ušetřit na tzv. silové elektřině. Jedná se o elektřinu vyrobenou v elektrárně, která je poté distribuovaná k zákazníkům a tvoří zhruba 40 % z celkové ceny, kterou platíte za dodávku elektřiny. Zajímá vás, kolik ušetříte? Kalkulačka elektřiny slouží jako rychlý a jednoduchý online nástroj pro výpočet vaší úspory.

Při výběru se zaměřte i na jiné parametry, než je cena

Ve změti nabídek vám pomohou se zorientovat online srovnávače. Smlouvy se liší jak cenově, tak i podmínkami. Na ty nejlevnější návrhy se dívejte spíše skepticky. Při porovnávání se zaměřte také na to, jak na vás společnost působí. Jaký má klientský servis? Nabízí zákaznickou linku zdarma, na niž se bez problému dovoláte i o víkendu, nebo budete muset čekat na všední den? Férové jednání oceníte zejména v případě, že budete řešit nějaký problém týkající se elektřiny.

Češi nevědí, co podepisují

Speciální pozornost věnujte smlouvě. Obchodní podmínky by měly být formulovány jasně a srozumitelně. Neměly by obsahovat žádné právní kličky ani nejrůznější chytáky v podobě malých písmen kdesi v zápatí listiny. Šetření nezávislého spotřebitelského časopisu dTest z roku 2018 ukázalo, že Češi velmi často neznají podmínky svých smluv – 10 % lidí uvedlo, že nevědí, kdy jim smlouva končí, 46 % dotázaných si pak nemohlo vzpomenout, zda budou muset zaplatit pokutu v případě, že by ji chtěli předčasně ukončit.

Zásadní je cena, ale i férové jednání

Lidé se při výběru dodavatele nejvíce řídí cenou. Poté je pro ně důležitá pověst vybrané firmy a její celková tržní stabilita. Sjednanou smlouvu nezapomeňte v průběhu času aktualizovat. V nejlepším případě alespoň jednou za rok. Většina dodavatelů elektřiny totiž nabízí výhodné nabídky především novým zákazníkům. Při výpovědi si dejte pozor na podmínky, které máte uvedeny ve své stávající smlouvě, ať se vyhnete zbytečným sankcím při jejím předčasném ukončení.