Žárovzdorné vyzdívky se vlivem provozních podmínek postupně opotřebovávají, degradují. Při určitém stupni rozrušení je nutno přistoupit k jejich opravě, ať už celkové, nebo preventivní. Předložený příspěvek popisuje nový přístup k provádění oprav, který je podmíněn existencí vhodného mixu opravárenských monolitických materiálů a užitím vhodné kombinace instalačních metod.
Skupina ČEZ dokončila v roce 2022 generální opravu hnědouhelných bloků v Tušimicích. Po blocích A a B, jejichž modernizace proběhla v roce 2021, pokračovaly loni práce v podobném rozsahu i na blocích C a D.
V únoru jsme zahájili přípravy již 25. ročníku odborné konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“ určené pro potřeby elektrárenských a teplárenských provozů. Hlavní téma konference bude spalování tuhých paliv, jejich doprava a manipulace s nimi, a především také řešení emisí.
Problematika implementace a dodržování právních předpisů EU o BAT pro LCP vede k nutnosti nového pohledu na komplexní řešení problematiky technologií pro ekologizací provozu zdrojů spalujících fosilní paliva a s tím spojených výzkumných a vývojových aktivit, a to zejména v zemích s velkým podílem využitím pevných fosilních paliv v energetickém mixu. Příklady těchto zemí v EU jsou např. Česká republika a Polsko.
Obnovení těžby na Dolech ČSA a Darkov, kde těžba černého uhlí skončila loni v únoru, by bylo možné, ale technicky náročné, příprava by stála zhruba 10 miliard korun a trvala by 6 let. Těžit by se pak dalo 14 let, ale aby nebyla těžba ztrátová, musela by se prodejní cena uhlí pohybovat nad 7700 Kč za tunu. Zapotřebí by na to bylo postupně přes 2 tisíce kvalifikovaných pracovníků s praxí v dole. To jsou hlavní závěry studie, kterou zpracoval státní podnik DIAMO, resp. jeho odborníci, kteří dříve pracovali v OKD.
Společnost Veolia Energie postoupila v procesu modernizace karvinské teplárny. Získala souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí v procesu EIA pro multipalivový kotel a rozbíhá další legislativní i technické kroky přípravy stavby. Nový kotel bude umět spalovat biomasu a tuhá alternativní paliva vyrobená z komunálních dále nerecyklovatelných odpadů. Sníží emise, ale také posílí regionální význam teplárny.
V Srní na Šumavě úspěšně proběhl již 17. ročník konference „Životnost komponent energetických zařízení“. Význam této tradiční konference, které se zúčastnilo více než 150 odborníků z oblasti energetiky, podtrhuje i skutečnost, že na základě rozhodnutí ministra Ing. Josefa Síkely byl její letošní ročník pořádán pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Ve dnech 22.9. a 23.9.2022 proběhl již 24. ročník konference „Technologie pro elektrárny a teplárny na tuhá paliva“. Naše společnost a také celá Evropa se nachází v obtížném ekonomickém období, které nám přináší poněkud složitější životní podmínky, než na jaké jsme byli zvyklí z let nedávno minulých. Sotva jsme se dokázali trochu „popasovat“ s COVIDem, máme zde agresi Ruska vůči Ukrajině.
Společnost ORMONDE, založená v roce 2008, vyrostla v jednu z předních firem v oblasti průmyslového čištění ve střední a východní Evropě. Ze své ostravské centrály nabízí čisticí služby už ve čtrnácti zemích světa a výrazně pomáhá zlepšovat technické i ekonomické parametry používaných technologií.
Rozhovor s Liborem Doležalem, generálním ředitelem C-Energy Planá.
Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA
ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.