Výrobce kogeneračních jednotek TTS Martin ze skupiny innogy se podílí na projektu modernizace teplárny v Žilině. V rámci první fáze dekarbonizačního projektu a postupného útlumu výroby tepla z uhlí TTS Martin dodá do Žiliny dva vysoce účinné kogenerační zdroje o výkonu 9 MWe. Žilinská teplárna ve vlastnictví státní společnosti MH Teplárenský holding díky nasazení kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) ze zemního plynu sníží své emise CO2 o 12 tun ročně.
Ve dnech 9. až 11. září 2024 se v podhůří Beskyd, v hotelovém komplexu Sepetná, konal další ročník mezinárodní konference Energetika a životní prostředí, která byla po covidové pauze už potřetí pořádána v součinnosti dvou pracovišť, a to Katedry energetiky Fakulty strojní, VŠB-TUO) a Výzkumného energetického centra (VEC), které je součástí CEET, VŠB-TUO. Tato významná mezinárodní konference, v rámci níž se setkávají odborníci z vysokoškolských pracovišť se zástupci municipalit, provozovatelů velkých energetických celků a jejich průmyslových dodavatelů, svou účastí 75 odborníků z Čech a Moravy a 9 z Polska potvrdila svou atraktivitu.
[Praha – 10. červenec 2024] – Skupina Decci uvádí v obci Vraňany na Mělnicku do provozu hybridní zdroj energie s největším bateriovým úložištěm v Čechách - Energy nest s celkovým výkonem 30 MW. Zařízení kombinuje inovativní technologie s na míru vyvinutým řídicím systémem, prostřednictvím kterého dokáže stabilizovat přenosovou soustavu. Moderní zdroj energie dokáže flexibilně reagovat na přebytky či nedostatky v síti, a mimo aktivaci služby je v pohotovostním režimu s nulovou emisní stopou a bez neefektivního využívání paliva. Energy nest je tak nejen flexibilním a inovativním, ale i k životnímu prostředí ohleduplným zdrojem energie.
Společnost Doosan Škoda Power je nositelem tradice českého strojírenství s více než stoletou zkušeností na energetickém trhu. Je jedním z mála světových dodavatelů parních turbín a příslušenství s vlastní technologií a R&D centrem, do kterého firma za posledních 10 let investovala několik miliard korun. I díky tomu je výrazným hráčem na poli energetiky nejen v České republice, ale i v zahraničí, kam momentálně exportuje zhruba 80 % své produkce.
Společnost United Energy, a.s., uzavřela smlouvu o dílo na výstavbu zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) s dodavatelem vybraným v zadávacím řízení, kterým je sdružení SESMETIC. Vybrané koncorsium firem SES Tlmače, a.s., Metrostav DIZ, s.r.o., a I&C Energo, a.s., bude realizovat stavbu za více než 5 miliard korun ve stávajícím průmyslovém areálu teplárny Komořany. Dekarbonizační projekt je spolufinancován Modernizačním fondem na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Tento veletrh je největším a nejdůležitější akcí ve Švédsku, jehož cílem je prezentovat inovativní řešení v oblasti energie. Představují se zde inovativní bezfosilní technologie pro energeticky účinná řešení, a to od jaderné energie, obnovitelných zdrojů, smart grids až po vodíkové technologie. Věnujete se těmto oborům a rádi byste etablovali své technologie na skandinávských trzích? V tom případě ENERGIMÄSSAN 2024 je to správní místo.
Až se v létě na plzeňské teplárně instaluje nové odprášení, završí tím místní energetici dvacetiletý cyklus investic do biomasy, jehož poslední vlajkovou lodí je modernizace fluidního kotle K6. „Teď už stačí vyřešit, jak dostat do kotle biomasu na 100 % výkonu. Proto pracujeme na zkapacitnění jedné z prvních tras biomasy do kotle, abychom se dostali co nejblíže maximálnímu výkonu 135 MW. Již nyní jsme schopni dosáhnout u biomasy 120 MW na kotli K6,“ říká Jan Skřivánek, výrobní ředitel Plzeňské teplárenské.
Modernizace vodní elektrárny není pouze o modernizaci výrobního zařízení, kterým je soustrojí turbogenerátoru. V potaz je nutné vzít i další důležité součásti, jako je zařízení na vtoku, vodní cesty nebo systém kontroly a řízení. Článek si bere za cíl přiblížit zkušenosti z pohledu provozovatele největších elektráren v ČR – tedy společnosti ČEZ - s opravami a modernizacemi tzv. „rychlozávěrů“, tedy zařízení na vtoku.
Od prosince mohou Pražané využít první nabíjecí wallboxy na stožárech městských pouličních lamp a „tankovat“ přímo z distribuční soustavy. Prvních 13 pilotních nabíjecích stanic s celkem 25 přípojnými body instalovala městská společnost Technologie hlavního města Prahy v rezidenční části Vinohrad. Za dva měsíce od spuštění provozu stanice zaznamenaly téměř 600 nabíjecích cyklů.
Rozhovor s Róbertem Heczkem, ředitelem vodních elektráren ČEZ.
Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA
ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.