Nepropadejme skepsi, české jádro je na vzestupu, říká v rozhovoru pro All for Power František Krček, generální ředitel společnosti ŠKODA JS, která je jedním z lídrů jaderného průmyslu. „I za přispění českého jaderného průmyslu se ČEZ podařilo navýšit celkově výkon českých jaderných elektráren o cca 500 megawatt, což odpovídá jednomu bloku v Dukovanech a vlastně jde o nejlevněji další postavenou jaderku.“ I proto považuje za klíčové, aby zůstalo co nejvíce práce na novém bloku v Dukovanech u domácích firem. „Kromě dodávky paliva umíme všechno. A vůbec se nebojím, že bychom neobstáli v mezinárodní konkurenci. Máme obrovský exportní potenciál, který můžou dodávky do Dukovan masivně akcelerovat.“
Praha 18. března 2025
Další krok v posunu zapojení českého průmyslu v dostavbě JE Dukovany přineslo dvouhodinové jednání mezi vládními představiteli, vedením KHNP i zástupci českého jaderného průmyslu, které proběhlo v Hospodářském výboru Poslanecké sněmovny v první polovině března.
Jedním z posledních úkolů před podpisem EPC smlouvy na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, největšího projektu České republiky v novodobých dějinách země, je dojednání konkrétních podmínek pro zapojení českého průmyslu. Jak řekl na Česko-Korejské konferenci jaderného průmyslu ministr průmyslu Lukáš Vlček, české firmy mají mít třetinu dodávek pro Dukovany garantovanou před podpisem smlouvy.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na pondělní tiskové konferenci shrnul výsledky pracovní cesty do Jižní Koreje, kde se setkal se zástupci korejské vlády, opozice i klíčovými průmyslovými partnery. Hlavními tématy jednání byla dostavba Dukovan, spolupráce v oblasti energetiky, pokročilých technologií a investic.
Nové pohony Ukrajině pomáhají zajistit bezpečnost provozu jaderných elektráren. Ty během pokračující války pokrývají stabilní dodávky elektřiny. Hlavně potom, co Rusko zničilo většinu klasických energetických zdrojů
Jihokorejská společnost KHNP, preferovaný dodavatel na dostavbu nových jaderných bloků v České republice, opakovaně deklaruje zapojení českého průmyslu do projektu v objemu přesahujícím 60 procent zakázky. Jak jsou na to české firmy s jaderným know-how připraveny a jaké benefity nabízejí vítězi tendru?
Společnost EDF, největší provozovatel jaderných elektráren na světě, se snaží zvýšit výrobu nových reaktorů nebývalým tempem. Tato výzva nutí její dceřinou společnost Framatome, aby přehodnotila své dosavadní výrobní postupy. Přinášíme reportáž francouzského magazínu L´Usine Nouvelle ze zákulisí této transformace.
rozhovor s Martinem Ruščákem, předsedou představenstva ÚJV Řež
Na břehu meandrující Vltavy kousek ze Prahou se rozléhá tichý areál Skupiny ÚJV. V něm sedí stovky lidí, na nichž leží budoucnost české energetiky. Výstavba pátého bloku v Dukovanech je právem označována za projekt století. A právě tady se rozjíždí první dějství ve formě frenetických příprav a projektování, v němž hrají jaderní experti z Řeže klíčovou roli. „Víme, co jsou naše priority a uděláme maximum, aby se stavba pátého bloku rozjela včas,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro All for Power Martin Ruščák, předseda představenstva Skupiny ÚJV s tím, že pokud to bude potřeba, stáhne na dukovanský projekt všechny dostupné kapacity. „Fungujeme samozřejmě mezinárodně, máme řadu zahraničních zakázek i kolegů, ale naším hlavním úkolem je zajistit rozvoj jádra v České republice.“
Stránky jsou chráněny službou Google reCAPTCHA
ochrana osobních údajů a smluvní podmínky.