Připravte dům na krbová kamna

publikováno:
autor:

Umístit do interiéru krbová kamna vyžaduje důkladnou přípravu, na kterou se vyplatí myslet už během stavby domu. Ve stávajících objektech je třeba počítat s rozsáhlejšími stavebními úpravami v závislosti na náročnosti celého topného systému.

Krbová vložka nebo kamna?

Před stavbou domu je nutné vědět, zda do něj chcete umístit krbovou vložku nebo krbová kamna. Zatímco krbová vložka představuje topeniště, které se obezdívá nebo oplášťuje, krbová kamna jsou samostatně stojícím tělesem.

Vyústění krbu

Zásadní odlišnost mezi krbovou vložkou a kamny tkví ve vyústění, podle něhož se objednává komín. Ten musí mít optimální polohu nejen z hlediska samotného krbu pro napojení tahového systému, ale také s ohledem na nosné prvky a krov. U krbové vložky se většinou setkáte s vyústěním do pravé nebo levé strany komínu, a to ve výšce cca 180 až 200 cm. U kamen se vývod zpravidla nachází uprostřed komína, ve stejné výšce jako jej mají kamna. Volbou vhodného komínu se výrazně usnadní a zlevní jeho instalace a zachová se potřebný tah.

Příprava podlahy

V místě, kde chcete krb umístit, musí být dostatečně zpevněná podlaha, nejlépe betonová nebo z jiného nehořlavého materiálu, která je schopná dlouhodobě snášet zatížení s bezpečnostním násobkem 1,5. Zároveň se v tomto místě nesmí nacházet podlahové topení ani příliš vysoká izolace z lehčených materiálů, a to vzhledem k hmotnosti tělesa. Na podlahu se doporučuje ještě před instalací krbu položit dlažbu, ideálně takzvanou nespalnou.

Jak připravit stěnu sousedící s krbem?

Ve stěnách, které bezprostředně sousedí s krbem, se nesmí nacházet elektrické vedení ani rozvod plynu nebo vody. Vyvarovat se musíte také použití hořlavých materiálů, jako je dřevo. Ještě před instalací krbového tělesa je potřeba dokončit povrchovou úpravu stěn…

Obezdění krbu

Pokud jste se rozhodli pro krbovou vložku, čeká vás její obezdění. K němu použijte speciální žáruvzdorné materiály, které lze doplnit například přírodním kamenem, mramorem, žulou nebo cihlou. Oblíbený je také mastek, který akumuluje teplo a postupně ho uvolňuje do místnosti, takže se v ní udrží i několik hodin po vyhasnutí ohně.

Rozvod tepla

Jestliže chcete krb používat k vytápění celého objektu, zvolte takový typ, který je uzpůsobený pro vyvedení ohřátého vzduchu s napojením na vzduchovod a má potřebný výkon. Takovýto rozvod vzduchu však vyžaduje instalaci ventilátoru, který tlačí vzduch do ostatních místností. Pro ventilační jednotku je také nutné připravit přívod elektrické energie.

Na co ještě nezapomenout

Nezapomeňte také připravit přívod vzduchu do místnosti, ve které budete krb instalovat. V té samé místnosti zároveň neumisťujte zařízení na odsávání par, které by vyvolávalo zpětný tah. Pokud si chcete pořídit klimatizaci, je nutné zvolit takzvanou přetlakovou.

Umístit do domu krbovou vložku nebo krbová kamna vyžaduje důkladnou přípravu, kterou byste neměli podceňovat. Instalace a stavební úpravy se totiž řídí relativně přísnými technologickými pravidly a státními normami. K ruce si tak vezměte odborníka, který vám se všemi náležitostmi pomůže.

Ještě nemáte vybraná krbová kamna? Projděte si srovnávač cen Heureku a při výběru krbových kamen se inspirujte hodnocením ověřených uživatelů. Dodatečné recenze na kachle pro vaše finální rozhodnutí najdete případně i na Heureka.sk.