Bouřky a silný vítr způsobily poruchu vedení velmi vysokého napětí na jihu Čech. Provoz přenosové soustavy ani bezpečnost Jaderné elektrárny Temelín ohroženy nebyly

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Silné bouřky a vítr na jihu Čech vedly k pádu tří stožárů linky vedení velmi vysokého napětí V052 mezi Jadernou elektrárnou Temelín a elektrickou stanicí Kočín. V důsledku poruchy na vedení byl automaticky odstaven druhý temelínský blok, který o týden dřív přejde do plánované odstávky. První blok pracuje na plném výkonu. Společnost ČEPS situaci intenzivně řeší, na místě zasahují technici.

„Oprava stožárů si vyžádá několik týdnů. Vzhledem k tomu, že byla odstavena linka zajišťující vyvedení výkonu z Jaderné elektrárny Temelín, je řešení situace koordinováno v úzké spolupráci se společností ČEZ,“ říká Miroslav Šula, ředitel sekce Dispečerské řízení ČEPS, a.s. 

„Napájení druhého temelínského bloku je zajištěno z linky rezervního napájení. Vzhledem k času na zprovoznění linky jsme se rozhodli o týden posunout začátek plánované odstávky. Během ní bude vyměněna čtvrtina paliva, provedena řada plánovaných kontrol i běžná údržba, v plánu i několik desítek investičních akcí,“ dodal Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika.

Bezpečný provoz přenosové soustavy odstávka linky V052 neovlivnila, chybějící výkon Jaderné elektrárny Temelín byl nahrazen pomocí služeb výkonové rovnováhy. „ČEPS striktně dodržuje tak zvané kritérium N-1, které stanoví, že výpadek jednoho prvku soustavy neohrozí její bezpečný provoz. Služby výkonové rovnováhy jsou přitom dimenzovány právě na výpadek výkonu ve výši 1080 MW, tedy největšího elektrárenského bloku v soustavě,“ doplňuje Miroslav Šula.

Zprovoznění linky V052 společnost ČEPS očekává do skončení plánované odstávky druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín, která potrvá přibližně dva měsíce.