Elektrochemický stend EES 1000 (Parogenerátorový stend) je experimentální zařízení vyvinuté a zkonstruované v ÚJV Řež, jediné svého druhu v České republice i Evropě. V roce 2017 získal prestižní označení WANO Good Practice od Mezinárodní asociace provozovatelů jaderných zařízení (WANO). Dvě zařízení už spolehlivě pracují v Temelíně, v přípravě jsou další dva PG stendy pro Dukovany (EES 440). Výhledově se s jejich využitím počítá i na VVER blocích na Slovensku.
Význam PG stendu
Parogenerátorový stend monitoruje provozní režim parogenerátorů jaderných elektráren typu VVER – nejdůležitější a nejvíce namáhané nejaderné části elektrárny. Parogenerátor JE typu VVER 1000 během jedné hodiny provozu vytvoří přibližně 1470 tun páry o teplotě 278 °C a, vzhledem k vysokým nákladům na jeho opravu a obtížnosti jeho výměny, by měl spolehlivě pracovat po celou dobu životnosti bloku. PG stend simuluje fyzikálně-chemické podmínky konstrukčních štěrbin v sekundární části parních generátorů, kde se během provozu (kampaně) koncentrují soli nečistot. Ve štěrbinovém prostředí PG tak mohou vznikat agresivní roztoky, které představují riziko iniciace koroze na površích trubek PG. Tyto roztoky přímo ovlivňují životnost materiálů parogenerátoru, a tak včasným zaznamenáním odchylek v chemickém režimu napájecí vody a nepřetržitým monitorováním složení napájecí vody lze předcházet nežádoucí degradaci povrchů trubek PG vlivem působení koroze.
Jak stend pracuje
Zařízení je modulární, skládá se ze čtyř sekcí: primární, sekundární, zkušební a řídící/monitorovací, která je srdcem celé instalace a sleduje řadu provozně významných parametrů. Díky připojení na potrubí napájecí vody sekundárního okruhu jaderné elektrárny umožňuje PG stend odebírat reálné vzorky kapaliny pro chemickou analýzu. Objem štěrbiny je 1 ml, z ní se odbírají pouhé 3 kapky roztoku (6 µl). Ten je pro výkon chemických analýz následně ředěn na požadovaný objem. Na základě vyhodnocení parametrů pak lze nejenom celkově zhodnotit provozní podmínky a kampaň sekundárního okruhu, ale také průběžně upravovat chemický režim napájecí vody tak, aby chemické podmínky ve štěrbinách PG nepodporovaly vznik koroze (alkalizace napájecí vody). Dlouhodobé sledování a vyhodnocování parametrů navíc pomáhá predikovat případné budoucí provozní problémy.
PG stend, který v ÚJV Řež průběžně modernizujeme od roku 2006, představuje významný příspěvek k bezporuchovému dlouhodobému provozu parogenerátorů a prodlužování životnosti českých jaderných bloků.
Mgr. Michaela Joanidisová,
oddělení Podpora provozu energetických zařízení, ÚJV Řež