Výkonný ředitel KHNP jednal během své návštěvy Česka o Dukovanech a oznámil dlouhodobý vzdělávací program

publikováno:
Shin Hanul NPP Shin Hanul NPP

Praha, 17. 1. 2024 – Dr. Jooho Whang, výkonný ředitel společnosti KHNP, která je jedním z uchazečů o dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, v úterý dorazil do České republiky. Hlavním cílem jeho cesty je projednání současného stavu nabídky na dostavbu Dukovan a prohloubení spolupráce s českými institucemi, dodavateli a vysokými školami.

Na své návštěvě se Dr. Whang setkal s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, členem představenstva ČEZ Tomášem Pleskačem nebo ředitelem Odboru jaderné energetiky MPO Tomášem Ehlerem. Během krátké návštěvy Senátu informoval předsedu Miloše Vystrčila o přístupu KHNP k dostavbě JE Dukovany i o dlouhodobé spolupráci společnosti s dukovanským regionem.

Kromě tendru na dostavbu Dukovan hovořil generální ředitel KHNP s českými představiteli o dalším prohlubování spolupráce s českými institucemi, dodavateli a univerzitami. Se zástupci ČEZ jednal také o možnostech spolupráce v dalších oblastech energetiky, jako jsou malé modulární reaktory nebo vodíková energetika.

Tuto středu se Dr. Jooho Whang společně s viceprezidentem projektové kanceláře KHNP pro Českou republiku Harry Changem zúčastnili také tiskové konference, kde se zástupci médií hovořili o detailech korejského projektu a přiblížili současný stav a podobu nabídky.

KHNP jednala se zástupci českých firem

Spolupráce s českými firmami je pro KHNP dlouhodobou prioritou. Delegace v čele s Dr. Jooho Whangem se proto sešla se zástupci několika z nich, aby jednali o možných zakázkách. Na prodloužení platnosti memoranda o porozumění se KHNP již dohodla například se společností Doosan Škoda Power, která přislíbila dodání turbíny pro nový jaderný blok. KHNP je tak stále jediným účastníkem tendru, který pro výrobu turbíny počítá s českým dodavatelem.

„V České republice je opravdu mnoho schopných a kvalifikovaných dodavatelů, a s mnoha z nich již úzce jednáme. KHNP se bude i nadále usilovně snažit o posilování vztahů s českými firmami, jejichž vysoká míra zapojení bude pro úspěšné a včasné dokončení dostavby nezbytná,“ řekl Dr. Jooho Whang.

S českými firmami jedná KHNP od roku 2016. V průběhu osmi let jihokorejská společnost identifikovala již přes 200 potenciálních českých dodavatelů a podepsala více než 50 memorand o porozumění jako základ budoucí spolupráce. Snaží se tak dosáhnout maximalizace podílu českých dodavatelů na projektu, jak požaduje i česká strana.

Spolupráce v oblasti vzdělávání

Rozvoj vědecké kooperace mezi Českem a Jižní Koreou podporuje KHNP již několik let. Společně s korejskou univerzitou Kepco International Nuclear Graduate School (KINGS) spolupracuje s ČVUT, VUT v Brně a Západočeskou univerzitou v Plzni. V rámci partnerství dochází k organizaci studentských výměn, pořádání společných programů a oboustrannému rozvoji vzdělávání v oblasti jaderné energetiky.

Podle Dr. Whanga již toto partnerství přináší výsledky: „V současné době studují na KINGS v magisterském programu jaderného inženýrství dva čeští studenti. Jeden student by měl absolvovat v letošním roce a jeden, který již úspěšně ukončil studium, získal místo ve významné korejské společnosti z oblasti jaderné energetiky. Zájem je i o jednosemestrální pobyty, například VUT v Brně již rozšířilo dohodu na 10 studentů za semestr,“ uvedl Dr. Whang.

Dr. Jooho Whang během probíhající cesty oznámil, že kromě vědecké spolupráce KHNP v současné době uvažuje také o vytvoření dlouhodobého programu, který by studenty připravoval přímo na práci s novou technologií v Dukovanech. KHNP za tímto účelem již podepsala předběžné memorandum o porozumění se Západočeskou univerzitou v Plzni.

„Reaktory, které nevycházejí z ruské technologie, mezi než patří i náš APR1000, nebyly v Česku ani ostatních státech střední Evropy dosud nikdy v provozu. V rámci naší snahy o jaderný export do zemí jako je Česko si proto uvědomujeme důležitost školení místních expertů,“ vysvětluje Dr. Whang.

O společnosti KHNP

KHNP je státem vlastněná jihokorejská společnost s 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. V Jižní Koreji aktuálně provozuje 24 reaktorů, úspěšně vybudovala čtyři nové jednotky v Jaderné elektrárně Baráka ve Spojených arabských emirátech a má zkušenosti s výstavbou až devíti jednotek současně. Její moderní reaktory generace III+ APR1400 a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti a ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetických útoků.