Tisková zpráva
26. 6. 2024
„Dvojité vedení V487/V488 přispěje k posílení spolehlivosti přenosu elektrické energie v uzlu transformační rozvodny Vítkov v severozápadních Čechách a současně ke zvýšení bezpečnosti přenosu elektřiny na napěťové hladině 400 kV v rámci celé České republiky. Toto vedení posílí schopnost elektrizační soustavy přenést elektřinu vyrobenou v plánovaných obnovitelných zdrojích v Karlovarském a Ústeckém kraji,“ řekl Karel Slončík, člen představenstva ČEPS pověřený řízením úseku Správa, provoz a údržba PS.
U tohoto vedení byly poprvé v přenosové soustavě ČR použity tzv. ohraňované stožáry specifické tím, že jsou vyrobeny z plechu ve tvaru mnohoúhelníku. Konkrétně se jedná o dvě dvojice dvoudříkových konstrukcí tvaru Portál podchodového provedení, které zajišťují křížení V487/488 s dalšími nadchozími dvojitými vedeními stejné napěťové hladiny.
ČEPS, a. s.
Akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 kV) na základě licence na přenos elektřiny, udělené Energetickým regulačním úřadem podle Energetického zákona.
Udržuje, obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden se 79 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 3 940 km a 220 kV o délce 1 618 km.
V rámci elektrizační soustavy České republiky poskytuje ČEPS, a. s., přenosové služby a služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (systémové služby).
Společnost ČEPS je začleněna do evropských struktur. Zajišťuje přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. ČEPS, a. s., se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě. Více informací naleznete na www.ceps.cz.