Výstavba bateriového úložiště BESS II pro C-energy Planá nad Lužnicí

publikováno:

SUAS Grid s.r.o. po výstavbě prvního úložiště (7,44 MWh instalované kapacity s bateriemi 1C) pro Sokolovskou uhelnou se zprovozněním v listopadu 2022 vyvedené do VN rozvodny 22 kV Marie na Sokolovsku uspěla ve výběru na výstavbu BESS v Plané nad Lužnicí.

Hlavním subdodavatelem dodávajícím baterie, střídače a řídící systém je holandská firma ALFEN přes výhradní zastoupení firmy Nimble energy, se kterou bylo pro totu zakázku vytvořeno sdružení. Původním záměrem C-energy bylo vybudovat min. 10 MW úložiště, v průběhu výběrového řízení bylo rozhodnuto upravit zadání na celkem 15 MW instalovaného výkonu a celkem 22,32 MWh instalované kapacity (do dneška největší v ČR). BESS je v módu “spolupracující s točivým zdrojem” a tak nebylo pro poskytování SVR nutné mít minimálně 0,5C (výkon/kapacita), jako je dnes u většiny poptávaných BESS dle kodexu pro baterie provozované v módu “stand-alone”.

Výkon je vyveden do stávající VN napěťové úrovně 6,3 kV výrobny v areálu C-energy přes spínací stanici od ABB. Úložiště tvoří 3 samostatné bloky se suchými transformátory 5MVA s převodem 6,3/2x0,69 kV od HITACHI a střídači od německé firmy WSTECH (dnes již patřící do skupiny Siemens). U každého střídače je instalováno 20 BatteryBoxů od firmy CATL, kdy každý jeden box o kapacitě 372 kWh má svoji kapalinou chlazenou klimatizaci a vlastní zhášecí systém. Jednotlivá bateriová úložiště po 5 MW jsou řízena rozšířeným BMS (Battery Management System) od Alfen, který přes publikované rozhraní (Modbus a protokol 104) spolupracuje s nadřízeným EMS systémem od slovenské firmy Microstep-HDO. Ten umožňuje povelování buď jednotlivých úložišť zvlášť nebo součtově jedním příkazem. Zajišťuje tedy komunikaci BESS se stávajícím dispečerským systémem, s terminálem podpůrných služeb a s řídícím pracovištěm obchodního dispečera (v případě ručního řízení) a v případě provozování BESS pro FCR (poskytování služby primární regulace pro ČEPS) zároveň plní funkci regulátoru frekvence.

SUAS Grid zajišťovala odřízení projektu výstavby BESS “na klíč”, tedy od projektové dokumentace (subdodávka firmy Union Grid s.r.o.), přes přípravné stavební práce až po vlastní výstavbu a uvádění do provozu. Stavební práce včetně betonáže základů zajišťovala firma RS-monolit s.r.o., kabeláže jak DC, tak i AC části NV, VN i datařiny včetně zapojování a výstavby VN spínací stanice prováděly firmy za skupiny, tedy Union Grid s.r.o. a ZPA-RP a.s.

Protože zadavatel (C-energy Planá nad Lužnicí) už dříve ve svém areálu jedno bateriové úložiště realizoval, věděl přesně, co chce a uměl definovat přísné, ale reálné požadavky. Zároveň zejména v době přípravy podkladů pro podání žádosti o stavební povolení zafungovala příkladně součinnost zadavatele k zhotoviteli, která je u projektů takového rozsahu velmi důležitá. Kromě jiného bylo totiž nutné zajistit hlukovou studii včetně dopočtu případných následných příspěvků od technologií, které se teprve v areálu plánují instalovat, a to bychom bez dostatečně odborných znalostí zadavatele jen těžko v daném čase stihli. Připravit dokumentaci k povolovacímu procesu se stihlo, nicméně z výsledků hlukové studie vzešel požadavek na přeprojektování některých částí základů tak, aby bylo v budoucnu možno dostavět protihluková opatření, pokud to bude v součtu s případnými novými zdroji hluku zapotřebí. I přes toto zdržení se podařilo úložiště uvést do provozu ve smluvním termínu a včas provést úspěšně definované garanční testy včetně certifikačních testů pro poskytování služby FCR. C-energy Planá nad Lužnicí zajistila následně polepy, konečnou úpravu zatravnění obslužné komunikace a manipulačních prostorů včetně oplocení.

V současné době SUAS Grid spolupracuje na zadání výstavby několika bateriových úložišť pro různé zadavatele, včetně opět i se C-energy a doufáme, že díky referencím a získaným zkušenostem budeme pro naše zákazníky přínosným partnerem. Kromě výstavby “na klíč” dokážeme nabídnout i částečné plnění jednotlivých částí od:

  • Studie proveditelnosti
  • Zadání požadavků na výběr technologie a definici garantovaných parametrů do smlouvy
  • Projektovou dokumentaci v jednotlivých stupních a to jak stavební, tak i elektro části (s firmami ve skupině)
  • Inženýring při zajištění povolovacích procesů
  • Stavební práce i elektromontážní práce až po revize
  • Zajištění dodávky technologií dle požadavku zadavatele
  • Zajištění EMS a řízení úložišť různých technologiií přes publikované rozhraní (Modbus, protokol 104 aj.)
  • Inženýring při vlastní výstavbě (řízení projektu) a účast na provedení testu garantovaných parametrů (sběr dat a vyhodnocení)
  • Zajištění on-line monitoringu s vyhodnocením provozu
  • SW Helpdesk – tiketovací systém,

popř. jejich kombinaci dle přání zákazníka.

Ing. Lubomír Kohout,
SUAS grid s.r.o.