Lidé šetří ve spotřebě energie a hledají záložní zdroje

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)
  • Většina českých domácností hledá úspory energie (tepla, elektřiny), 35 % své chování naopak nemění.
  • Většina domácností nemá (69 %) nebo neví, zda má (8 %), záložní zdroj pro dodávku energie (tepla, elektřiny). Lidé také nemají dostatek informací o možnostech využití obnovitelných zdrojů energie ve své domácnosti (70 %) a o jejich financování (75%).

Nejvíce respondentů průzkumu veřejného mínění, který realizovala ABB v ČR spolu s agenturou Ipsos, šetří tak, že méně svítí (38 %) a méně topí (38 %). Dlouhodobé řešení, jakým je investice do technologií chytré domácnosti, má nebo zvažuje 7 % domácností.

Na situaci, kdy jsou energie nejen drahé, ale roste i riziko výpadků dodávek, je pak aktuálně připraveno 23 % domácností, které mají záložní zdroje energie. Z těch, kteří aktuálně nemají záložní zdroje energie, je do budoucna zvažuje jako alternativu 18 % domácností, naopak 44 % nikoli. Mezi těmi, kdo záložní zdroj mají nebo zvažují, dominují v tepelné energii obnovitelné zdroje (OZE) - kamna na dřevo (37 %) a solární ohřev vody (13 %) – naopak u elektřiny se v případě OZE jedná o pouhých 6 % domácností. Nejčastěji jako záložní zdroj elektřiny domácnosti uvádějí akumulační baterie (20 %).

„Ukazuje se, že je v Česku stále velká rezerva v povědomí veřejnosti o možnostech obnovitelných zdrojů v domácnostech. Stejně tak lidé stále dávají přednost osvědčenému šetření, jakým je třeba manuální vypínání spotřebičů. Nové technologie přitom umožňují automatizované řízení spotřeby, třeba prostřednictvím jednoduché mobilní aplikace, a tím dosahování ještě větších úspor ve spotřebě i emisích,“ komentoval výsledky průzkumu Vladimír Janypka, ředitel ABB Elektrotechnika, a doplnil: „Poptávka nejen spotřebitelů, ale i průmyslu po technologiích snižujících spotřebu a zvyšujících jistotu dodávky se ale stále zvyšuje. Vidíme to v dynamickém nárůstu objednávek a očekáváme zvýšený zájem o tyto produkty a řešení i zde na veletrhu Amper.“

Aktuální průzkum ABB navazuje na obdobný prosincový, kde významná část (46 %) veřejnosti byla názoru, že skokový růst cen energií je dlouhodobý jev, za krátkodobý výkyv jej považovalo 22 %.

Výzkum byl realizován na vzorku n=513 respondentů ve věku 18–65 let. Sběr dat probíhal v květnu 2022 prostřednictvím online panelu populace.cz.