Výzva k ukončení invaze armády Ruské federace na Ukrajinu

publikováno:
zdroj: Pixabay.com zdroj: Pixabay.com

Jaderná energie se, kromě jiných mírových využití, již řadu let uplatňuje jako spolehlivý, koncentrovaný a bezemisní zdroj elektrické energie a tepla. Jako taková může být i v příštích staletích využívána pro udržitelný rozvoj lidstva, a to jak na planetě Zemi, tak ve vesmíru.

Jaderná energie je obsažena také v jaderných zbraních.

Každý jaderný útok s největší pravděpodobností vyvolá okamžitou odvetu proti agresorovi, a tím pravděpodobně i zničení zasažených oblastí planety Země. To naruší pozemskou civilizaci a vyvolá rozsáhlý rozvrat veškerého života na planetě Zemi.

Velmi nás znepokojuje samotná hrozba použití vysoce ničivých zbraní, včetně zbraní jaderných, kterou v posledních dnech formuloval a stále rozšiřuje ruský prezident Putin. Zatím byla použita pouze k vydírání obyvatelstva dalších potenciálních oblastí útoku (Západ, Finsko a Švédsko) a vystupňována přímým a bezprecedentním intenzivním útokem Ruské federace proti Ukrajině (na její majetek, přírodu a obyvatelstvo). Současně vyjadřujeme plnou podporu kolegům ze Sdružení jaderných veteránů Ukrajiny a jejich úsilí o podporu obnovení míru a dalšího mírového využívání jaderné energie.

Putin a jeho spojenci z Ruské federace a Běloruska nyní ohrožují život na planetě Zemi. K tomu nemůžeme mlčet. Abychom podpořili ukončení invaze a odvrátili skutečné i vyslovené hrozby, vyzýváme ostatní sdružení jaderných veteránů v rámci Mezinárodní unie veteránů jaderné energetiky a průmyslu (IUVNEI), aby se k naší výzvě připojila. Rádi bychom prostřednictvím IUVNEI vyzvali Ruskou federaci k okamžitému zastavení invaze, ukončení okupace Ukrajiny a zahájení mírových jednání. To zahrnuje i stažení útočících vojsk Ruské federace mimo území Ukrajiny.

Jde nám jednoznačně o mírové řešení konfliktu, vyprovokovaného Ruskou federací, který podkopává mírový život nejen na Ukrajině, ale i v celé Evropě. Mírové řešení konfliktu je v zájmu celého světa. Jakékoli jiné řešení může nakonec zažehnout plameny třetí světové války s dalekosáhlými důsledky pro celou Zemi.

Ve jménu členů Spolku Jaderných veteránů ČR, kteří výzvu schválili, (seznam je ukládán na adrese office@jaderniveterani.cz):

Dalibor Matějů, v. r. 
Vice-president Spolku JV ČR

Jiří Marek, v. r.
President Spolku JV


Celý průvodní dopis naleznete ZDE.