EDF plánuje v Česku vyrobit klíčové komponenty jaderného ostrova

publikováno:

Společnost EDF nadále prohlubuje a zpřesňuje plán spolupráce s českým průmyslem v rámci budoucí výstavby nových jaderných zdrojů v Česku, ale i v dalších zemích.

Český průmysl již nyní dodává EDF některé klíčové komponenty jaderného ostrova reaktoru EPR, který firma staví v britském Hinkley Point C, konkrétně vnitřní části reaktoru od Škoda JS. EDF nyní plánuje spolu se svým strategickým partnerem Framatome rozšířit tuto spolupráci i na kritické komponenty reaktoru EPR1200 nabízeného pro ČR, jako je například kompenzátor objemu. Tato důležitá součást samotného srdce jaderné elektrárny měří téměř patnáct metrů a váží skoro 150 tun. Hraje důležitou roli při udržování tlaku v aktivní zóně reaktoru a zajišťuje, že voda v ní zůstává v kapalném stavu navzdory vysokým teplotám. Reguluje tlak pomocí elektrických ohřívačů a systému rozstřikování, přičemž buď vyrovnává tlak ohřevem vody za účelem zvýšení tlaku, nebo rozstřikováním chladnější vody za účelem snížení tlaku.

Výroba těchto technicky vyspělých zařízení v Česku by ještě rozšířila know-how tuzemského jaderného průmyslu a zároveň vytvořila příležitost pro export na další trhy. Společnost EDF již dříve oznámila, že navrhuje vytvořit česko-francouzskou průmyslovou alianci, která bude exportovat jadernou energetiku na globální úrovni. Tento „jaderný airbus“ by měl zásadní a dlouhodobý dopad na tuzemskou ekonomiku.

Kromě čtyř bloků EPR1200, které chce EDF postavit v Česku, plánuje v Evropě do roku 2050 dodat až 22 dalších bloků EPR nebo EPR1200. Tento plán bude nutně vyžadovat účast českého průmyslu. Nejedná se tedy pouze o vztah mezi zákazníkem a dodavatelem, ale o dlouhodobé strategické partnerství. Vedle toho by navíc EDF vytvořila v Česku technologické centrum pro EPR1200 - inženýrskou platformu pro další mezinárodní projekty. Rovněž má v úmyslu ustavit v Česku regionální tým pro podporu provozu a údržby reaktorů typu EPR, tedy další prvek s dlouhodobými efekty pro tuzemskou ekonomiku.

Z analýzy EDF vyplývá, že výše uvedený scénář by měl české ekonomice do roku 2050 přinést zhruba 1 bilion korun.

Analýza se opírá o konkrétní připravované nebo už probíhající projekty EDF ve Francii (14 reaktorů EPR), ve Spojeném království (4 EPR) a jinde v Evropě včetně Česka. Zohledňuje čerstvé zkušenosti EDF s lokalizací projektu Hinkley Point C, kde britské firmy získaly většinu zakázky. A zahrnuje i podrobné posouzení kapacit českého jaderného průmyslu.

EDF dospěla k opodstatněnému závěru, že český průmysl disponuje průmyslovými, lidskými a technologickými kapacitami, které mu umožňují hrát významnou roli nad rámec českého jaderného programu. EDF identifikovala v Česku více než 300 potenciálních dodavatelů a 90 firem je předkvalifikováno pro dodávky na reaktory typu EPR v oblasti strojírenství, elektrotechniky, výroby zařízení, montáže, stavebních prací a služeb.

Z hlediska spolupráce s místním průmyslem chce EDF použít svůj model osvědčený z Velké Británie, kde britským společnostem připadá 64 % z celkové hodnoty kontraktu (údaj je auditovaný britskou vládou). Záměrem EDF je dosáhnout podobných nebo vyšších hodnot lokalizace i v Česku.

Za tímto účelem EDF podepsala s více než třicítkou českých firem memoranda o spolupráci. Nad rámec toho EDF v červnu uzavřela nové dohody s klíčovými firmami tuzemského jaderného průmyslu: Armatury Group, I&C Energo, Sigma Group, Škoda JS a ZAT. Tyto dohody zpřesňují rozsah možných dodávek a výrazně posilují závazek EDF k budoucí spolupráci. Při té příležitosti byly také uzavřeny dohody se Svazem podnikatelů ve stavebnictví a Českou asociací ocelových konstrukcí.