EDF podepsala s českými firmami další dohody o spolupráci na výstavbě nových jaderných bloků

publikováno:

Řada českých firem je již součástí dodavatelského řetězce EDF a úspěšně dodává do projektů v britském Hinkley Point C a francouzském Flamanville. „S probíhající spoluprací se společnostmi, jako jsou ZAT, MICo nebo Škoda JS, jsme velice spokojení,“ říká Roman Zdebor, šéf české pobočky EDF.

Skupina EDF, jediný evropský dodavatel jaderných reaktorů, vidí český průmysl jako stěžejní pro navrhované projekty EPR a NUWARD SMR v České republice i v celé Evropě. S cílem naplnit tento potenciál a navázat konkrétní obchodní vztahy se letos v červnu ve francouzském Belfortu uskutečnil druhý Česko-francouzský summit jaderného průmyslu.

Město Belfort má v evropském jaderném sektoru historický význam. Je sídlem společnosti GE Steam Power, dodavatele parních turbín pro projekty EPR a EPR1200 ve Francii i ve světě. „Jaderná energie je jedním z klíčových pilířů nezbytných pro dosažení čistší, cenově dostupné, spolehlivé a udržitelné energetiky. Technologie parních turbín a generátorů GE, včetně naší parní turbíny Arabelle vyráběné ve francouzském Belfortu, je využívána v polovině světových jaderných elektráren. Společně s EDF jsme připraveni podpořit českou vládu a ČEZ nejmodernějšími technologiemi turbínového ostrova,“ uvedl Frederic Wiscart, výkonný ředitel divize Nuclear Business společnosti GE Steam Power.

Summitu, který v prostorách GE spolupořádalo sdružení Czech Power Industry Alliance (CPIA) a jeho francouzský protějšek GIFEN, se zúčastnilo více než 30 českých firem. Vedle informací o technologii EPR1200 nabízené EDF v tendru na výstavbu nových bloků v ČR, se účastníci dozvěděli detailní informace o připravovaných projektech EDF ve Francii, Velké Británii, ale i v dalších evropských zemích, jako je Polsko, Slovensko, Slovinsko a Nizozemsko.

„Česká delegace vedla s francouzskými partnery mnoho zajímavých a inspirativních diskusí. Zároveň jsme vděční za možnost prohlédnout si kanceláře a výrobní halu společnosti GE Steam Power,“ prohlásil Peter Szenasy, vedoucí delegace CPIA, a zároveň poděkoval společnostem GIFEN, GE Steam Power a EDF za uspořádání akce.

EDF svoji integrovanou nabídku na výstavbu až čtyř bloků EPR1200 v Česku předloží společnosti ČEZ počátkem října letošního roku. Největší světový výrobce jaderné energie plánuje využít český jaderný program jako odrazový můstek pro další projekty, včetně těch ve Francii. Zkušenosti s výstavbou dvou bloků EPR v britské elektrárně Hinkley Point C jsou hmatatelným důkazem schopnosti realizovat i projekty v Dukovanech nebo Temelíně s významným přínosem pro místní ekonomiku. V rámci výstavby Hinkley Point C dosud britským firmám připadlo 64 % hodnoty projektu. Tento osvědčený přístup k lokalizaci plánuje EDF zopakovat v Česku v případě vítězství ve výběrovém řízení.