Francouzský jaderný blok EPR1200 – jediná nabídka z EU na nový blok JEDU5 (1. díl)

Článek popisuje základní technické parametry a charakteristiky jaderného bloku EPR1200, který je společností EDF nabízen pro nový jaderný blok JEDU5. Bylo by dobré si uvědomit potenciální přínosy nabídky EDF a při hledání dlouhodobého jaderného spojence vzít v úvahu společné členství v EU.

Na základě zkušeností při stavbě a přípravě bloků EPR (OL3, FA3, Taishan 1,2 a HPC 1,2), francouzská státní společnost EDF vyvíjí optimalizovanou variantu EPR2, která je jednodušší a umožňuje snížení doby výstavby i nákladů na stavbu. Stejně jako EPR, tak i EPR2 má čtyři smyčky v primární části. Mezi nejdůležitější zjednodušení patří nahrazení dvojitého kontejnmentu jednoduchým s ocelovým pláštěm a snížení počtu bezpečnostních systémů ze 4 na 3.

Pro Dukovany je podle požadavků ČEZ připraven blok EPR1200, výkonově menší verze bloku EPR/EPR2. Pro bloky EPR1200 byl použit stejný projekt, stejný přístup k bezpečnosti a stejné materiály, aby byly maximálně replikovány všechny osvědčené prvky a zařízení bloků EPR.

Tab. 1: Hlavní technické charakteristiky bloku EPR1200

EPR1200 bude mít o jednu chladící primární smyčku méně, čímž se jeho výkon sníží z 1650 MWe na zhruba 1200 MWe. Při třech primárních smyčkách vzniká výhodná symetrie pro napojení tří bezpečnostních systémů.

Technologie EPR1200 replikuje všechny prvky, které byly použity v čínské elektrárně Taishan 1, 2 a britské elektrárně Hinkley Point C, a které již získaly licenci a certifikáty. České republice tedy EDF předložila nabídku, která používá pouze již schválené komponenty.

Součástí strategie EDF dále je, aby po celé Evropě vyrostla řada těchto reaktorů, což by přineslo důležitou synergii, ze které by mohly těžit všechny země, které technologii EPR využívají, např. v provozních otázkách, díky sdílení osvědčených postupů, geografické blízkosti a evropskému prostředí, které dobře známe a ve kterém působíme. Aktuálně zvažuje reaktory EPR vedle Česka také Polsko, Slovinsko či Nizozemí, staví se ve Velké Británii, dokončují ve Francii a Finsku.

Tab. 2: Srovnání EPR a EPR1200

Simulátory a trénink řízení

Plnorozsahové simulátory FSS pro bloky EPR, konkrétně pro elektrárnu Flamanville - FL3, vyvinula francouzská společnost CORYS. Její simulační technologie umožňují inženýrům, programátorům a technikům provádět identifikaci problémů a validaci nápravných řešení od nejranější fáze vývojového cyklu. Poskytnutím virtuálního pohledu na dynamické chování komplexních systémů jaderných elektráren v jejich plném provozním rozsahu a měnících se podmínkách lze zabránit nákladným a časově náročným revizím během projektu, výstavby a uvedení do provozu.

Společnost CORYS za posledních 25 let vyvinula  a dodala zákazníkům 190 tréninkových simulátorů plného rozsahu (FSS – Full Scope Simulators), čímž poskytuje zákazníkům své bohaté znalosti a zkušenosti.

Francouzská firma CORYS vyvinula SW a HW nástroje kompletního simulačního prostředí pro vytváření simulačních trenažérů pro podporu všech fází vývoje od projektu jaderného bloku až po dokončení komplexního simulátoru pro školení provozovatelů jaderných elektráren.

Za těchto podmínek lze všechny provozní scénáře simulovat s vysokou věrností, včetně modelování ztráty napětí až do úplného výpadku typu blackout (výkonové závislosti akčních členů, závislosti napětí na I&C, kompletní najetí elektrárny). Pokročilé simulační dynamické modely FSS CORYS umožňují trénovat řízení provozu jaderné elektrárny pro různé konfigurace připojené elektrizační sítě, do které je vyveden elektrický výkon jaderné elektrárny (nekonečná velikost sítě, 45000 MW, 400 MW, pouze vlastní spotřeba bloku).

(část 1/3)

Ing. Petr Neuman, Ph.D.
NEUREG sdružení, senior konsultant v energetice
člen Spolku Jaderní Veteráni (F.NV)

Související články

× W2E 2024 Fullbaner