Jaderný reaktor VR-1 na ČVUT slaví 35 let. Přijďte se podívat, jak vypadá jaderná budoucnost zblízka

publikováno:

Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost!

„Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a vědcům. Tentokrát ale budou mít zájemci jedinečnou možnost nahlédnout přímo do jeho provozu, dozvědět se, jak reaktor funguje, k čemu slouží a proč je důležitý pro budoucnost jaderné energetiky v Česku,“ říká Jan Rataj, vedoucí katedry jaderných reaktorů FJFI ČVUT. V reaktorové hale reaktoru VR-1 se nachází také reaktor VR-2, který FJFI postavila teprve nedávno. Návštěvníci budou moci i tento reaktor vidět.

Na exkurzi bude potřeba se předem přihlásit. Registrace budou otevřeny až po letních prázdninách, ale už teď lze vyplnit krátký dotazník, ve kterém pracovníci fakulty zjišťují, jak velký zájem o akci je – podle toho zorganizují prohlídky a doprovodný program, například večerní přednášku „Historie a současné aktivity na reaktoru VR-1 aneb k čemu to je“. Formulář je ZDE.

Pozor – na reaktor je umožněn vstup pouze osob starších 18 let, nebo v případě osob připravujících se na budoucí povolání (studenti středních škol) starších 16 let. Dále není povolen vstup těhotným a kojícím ženám. Kompletní pravidla vstupu jsou k dispozici zde. Exkurze není bezbariérová a součástí exkurze je také chůze po schodech mezi třemi patry. Délka exkurze je přibližně dvě hodiny a po dobu exkurze nebude možné si sednout.

Pokud vás zajímá, jak vypadá reálná jaderná technologie v praxi, tohle je vaše šance. Na shledanou v říjnu!

V roce 2025 slavíme nejen půlkulaté „Vrabcovy“ narozeniny, ale také 30 let ČVUT v Děčíně a 70 let samotné Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze.


České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálněinženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2024/2025 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 341 studijních programů, z toho 145 v angličtině. Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 416. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 150.–201. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz


FAKULTA JADERNÁ A FYZIKÁLNĚ INŽENÝRSKÁ
BŘEHOVÁ 7, PRAHA 1
PRAHA, 1. ČERVENCE 2025

KONTAKT PRO MÉDIA | DAVID BŘEZINA
DAVID.BREZINA@FJFI.CVUT.CZ, +420 778 741 776