Kanadská provincie Saskatchewan získala významné finanční prostředky na rozvoj projektu s mikroreaktorem eVinci™. Dokončení je naplánováno na rok 2029.

publikováno:
vizualizace mikroreaktoru eVinci, zdroj: Westinghouse Electric Company vizualizace mikroreaktoru eVinci, zdroj: Westinghouse Electric Company

Saskatchewan Research Council (SRC) získal významné vládní finanční prostředky na rozvoj projektu prvního mikroreaktoru Westinghouse eVinci™ v Kanadě. Společnosti Westinghouse a SRC podepsaly v loňském roce memorandum o porozumění s cílem společně vypracovat plán umístění mikroreaktoru eVinci v Saskatchewanu, aby bylo možné dále zkoumat průmyslové, výzkumné a energetické využití.

Saskatchewanský premiér Scott Moe uvedl, že 80 milionů dolarů z vládních prostředků podpoří licenční a další práce na projektu, jehož dokončení je naplánováno na rok 2029, s ohledem na licenční a regulatorní procesy. Umístění mikroreaktoru eVinci bude určeno v průběhu licenčního čízení.

„Pro naši ekonomiku, průmysl a komunity to bude mít transformační význam," řekl premiér Moe. „Mikroreaktory představují řešení na míru jedinečným energetickým potřebám Saskatchewanu."

„Naší vizí je vidět mikroreaktor eVinci v průmyslové aplikaci a položit základy pro mnoho dalších projektů v budoucnosti," řekl prezident a generální ředitel společnosti SRC Mike Crabtree. „To, co se díky realizaci naučíme, připraví společnost SRC na pomoc komunitám a průmyslovým odvětvím v budoucnu."

„Společnost Westinghouse je hrdá na spolupráci s týmem SRC na tomto důležitém projektu a na podporu premiéra Moea a vlády Saskatchewanu," řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse. „Technologie eVinci je pro Saskatchewan ideální, protože je plně přenosná. Navíc poskytuje bezuhlíkovou elektřinu a teplo, nespotřebovává žádnou vodu a po osmi a více letech nepřetržitého provozu ji lze z místa zcela odstranit."

Společnost Westinghouse zahájila v červnu proces přezkoumání návrhu dodavatele u Kanadské komise pro jadernou bezpečnost. Společnost usiluje o společné regulační posouzení několika aspektů technologie s CNSC a americkou Jadernou regulační komisí (NRC). Společnost Westinghouse nedávno obdržela od amerického ministerstva energetiky finanční prostředky na plánování umístění zkušebního jaderného reaktoru eVinci v Idaho National Lab. Zkušební reaktorv měřítku jedna ku pěti ke skutečnému mikroreaktoru eVinci, umožní dokončení návrhu, testování a licencování technologie. V loňském roce udělila kanadská vláda společnosti Westinghouse grant ze svého Strategického inovačního fondu na další vývoj této technologie.

Mikroreaktor eVinci staví na desetiletích inovací společnosti Westinghouse a přináší bezuhlíkovou, bezpečnou a škálovatelnou energii všude tam, kde je potřeba pro různé aplikace, včetně elektřiny a vytápění pro odlehlé komunity, univerzity, důlní provozy, průmyslová centra, datová centra a obranná zařízení a brzy i na povrchu Měsíce a jinde. Mikroreaktor eVinci má jen velmi málo pohyblivých částí a funguje v podstatě jako baterie, což poskytuje univerzálnost pro energetické systémy o výkonu od několika kilowattů až po 5 megawattů elektrické energie, dodávané 24 hodin denně, sedm dní v týdnu po dobu více než osmi let bez nutnosti doplňování paliva. Může také vyrábět vysokostupňové teplo vhodné pro průmyslové aplikace včetně výroby alternativních paliv jako je vodík a je flexibilní pro vyrovnávání výkonu z obnovitelných zdrojů. Technologie je ze 100 % vyrobena a sestavena v továrně před tím, než je v kontejneru přepravena na libovolné místo.

# # #
 

Společnost Westinghouse Electric Company tvoří budoucnost bezuhlíkové energie poskytováním bezpečných, inovativních jaderných a dalších čistých energetických technologií a služeb po celém světě. Společnost Westinghouse dodala v roce 1957 první komerční tlakovodní reaktor na světě a její technologie jsou základem téměř poloviny provozovaných jaderných elektráren na světě. Díky více než 135 letům inovací je společnost Westinghouse preferovaným partnerem pro pokročilé technologie pokrývající celý životní cyklus jaderné energie. Další informace naleznete na www.westinghousenuclear.com a na sociální síti X.