Jae-Hoon Chung, prezident a CEO Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), navštívil tento týden Českou republiku. Hlavním účelem jeho návštěvy bylo navázat na diskusi se zástupci české vlády o budoucnosti jaderné energie v zemi v souvislosti s nedávným vyhlášením tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Jihokorejská KHNP se o zakázku uchází již od roku 2016, kdy Česká republika ohlásila své plány, a minulý rok úspěšně předložila bezpečnostní dotazník.
CEO KHNP Chung se během své návštěvy setkal s Jozefem Síkelou, ministrem průmyslu a obchodu ČR, a Ivanem Adamcem, předsedou hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, se kterými jednal o dlouholetém česko-korejském partnerství a návrhu KHNP pro Dukovany.
Jsem přesvědčen, že korejský jaderný reaktor je pro Českou republiku tím nejlepším řešením z bezpečnostního, technologického i ekonomického hlediska, a že konkurenceschopnost našeho návrhu prokáže transparentní výběrové řízení.
Jae-Hoon Chung, prezident a CEO společnosti KHNP
„Jsem přesvědčen, že korejský jaderný reaktor je pro Českou republiku tím nejlepším řešením z bezpečnostního, technologického i ekonomického hlediska, a že konkurenceschopnost našeho návrhu prokáže transparentní výběrové řízení. Úspěšnou výstavbou jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech Korea ukázala světu, že zadané projekty dokončuje včas a v rámci stanoveného rozpočtu. Věřím, že naše dlouholeté zkušenosti a expertíza nám pomohou projekt v Dukovanech úspěšně dokončit. My v KHNP i korejská vláda plánujeme posílit dlouhodobé strategické vztahy mezi Koreou a Českou republikou a s českým státem spolupracovat dalších sto let ve všech fázích projektu, ať už jde o výstavbu, provoz či konečné vyřazení z provozu,“ řekl Jae-Hoon Chung, prezident a CEO společnosti KHNP.
Korea má padesát let zkušeností s výstavbou a provozem jaderných elektráren a dosáhla naprosté technologické soběstačnosti. KHNP je připravena tyto zkušenosti využít při výstavbě nového bloku v Dukovanech a disponuje jedinečnou technologií, která navíc není limitována žádným omezením týkajícím se exportu do zahraničí.
APR1000 vychází z referenčního a osvědčeného korejského modelu APR1400. Jeho bezpečnost a ekonomickou efektivnost ověřily letité zkušenosti KHNP jak s výstavbou, tak s provozem. Původní technologie APR1400 dokonce v srpnu roku 2019 získala certifikaci EUR (European Utility Requirement). Přesto KHNP požádala o tutéž certifikaci pro APR1000. Tu by měla získat ve druhé polovině roku 2022, což je v souladu s harmonogram výběrového řízení na stavbu nového bloku v Dukovanech.
Rozšíření spolupráce s českými firmami
22. března uspořádala KHNP dodavatelské symposium s Hospodářskou komorou ČR v Praze a podepsala memoranda o vzájemné spolupráci s BAEST a.s., IBC Praha s.r.o., MSA a.s., OSC a.s. a VÍTKOVICE a.s. Účelem těchto dohod je posílení partnerství s místními firmami a jejich zapojení do stavby nového bloku v Dukovanech.
V loňském roce KHNP navázala partnerství uzavřením dohod s Aliancí české energetiky (CPIA) a SIGMA GROUP a.s.
Letošního symposia se zúčastnilo asi 150 zástupců české vlády, vlastníka projektu a dodavatelů, kteří se mohli prostřednictvím expozice korejské jaderné elektrárny seznámit s korejskou jadernou technologií a průmyslem. Zástupci českých a korejských společností se tak mohli potkat osobně a diskutovat o oblastech spolupráce.
KHNP a ČEZ následující den obnovily memorandum o spolupráci při provozu a údržbě jaderné elektrárny, výstavbě, uvedení do provozu, rozvoji malých modulárních reaktorů atd. Chung se také setkal s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem, aby projednali budoucnost jaderné energetiky.
Dále zástupci KHNP v doprovodu Chunga tradičně navštívili Třebíč, kam zavítají při každé návštěvě České republiky. Během návštěvy se setkali se zainteresovanými stranami v regionu, mimo jiné s Vítězslavem Jonášem, předsedou Energetického Třebíčska, a udělili plaketu za zásluhy společnosti TES za přínos ve společných výzkumných aktivitách Korey a České republiky.