- Korejská nukleární společnost a Česká nukleární společnost podepsaly na půdě ČVUT memorandum o porozumění.
- Oficiálního podpisu se zúčastnil prezident Korejské nukleární společnosti Bum-jin Chung a viceprezident České nukleární společnosti Jiří Duspiva.
- Cílem memoranda je posílení vědecké spolupráce v oblastech, jako je sdílení informací a publikací, pořádání vědeckých setkání či koordinace podpory prohlášení týkajících se oblastí společného zájmu.
Praha, 15. listopadu – Korejská nukleární společnost a Česká nukleární společnost uzavřely na půdě ČVUT v Praze memorandum o porozumění. Prezident Korejské nukleární společnosti Bum-jin Chung poznamenal: „Úspěšná realizace projektu nových jaderných bloků v České republice se neobejde bez technologické výměny a spolupráce v různých oblastech, včetně výstavby, technické stránky či provozu. Věřím, že toto memorandum oživí výměnu technologií a kooperaci mezi oběma zeměmi.“
Jiří Duspiva, viceprezident České nukleární společnosti, zdůraznil význam vzdělávání pracovníků: „Vzhledem k tomu, že Česká republika neměla během posledních dvaceti let s výstavbou jaderných elektráren žádnou zkušenost, musíme podpořit průmysl nejen teoretickým vzděláváním, ale i školením přímo na místě.“
Cílem memoranda je podpořit akademickou výměnu a spolupráci v oblasti jaderné energetiky mezi oběma zeměmi za účelem rozvoje jaderné vědy a technologie. Mezi konkrétními oblastmi spolupráce jsou například:
- Sdílení informací o mezinárodních konferencích a vědeckých technologických setkáních pořádaných jednou ze stran
- Vzájemná výměna publikací vydaných jednou ze stran a jmenování oficiálních kontaktních osob
- Aktivní přispívání do časopisů nebo jiných pravidelných publikací protistrany
- Společná podpora politických prohlášení nebo dokumentů týkajících se technických a vědeckých oblastí společného zájmu
- Posilování kontaktů a sdílení zkušeností prostřednictvím komunikace a setkání zástupců obou stran
- Spolupořádání setkání či seminářů zaměřených na oblasti společného zájmu
Korejská nukleární společnost vznikla v roce 1969. Jejím cílem je podporovat vědecký a technologický pokrok v oblasti jaderné energie a přispívat k jejímu mírovému využívání, rozvoji a bezpečnosti. V současné době má 57 odborných členských společností a více než 6 000 členů zapojených do 12 specializovaných výzkumných výborů.
Česká nukleární společnost byla založena v roce 1990 s cílem propojit českou jadernou komunitu, zvýšit povědomí veřejnosti o jaderné energetice a šířit objektivní informace o využití jaderné energie. Současně se stala členem Evropské jaderné společnosti, která sdružuje 34 evropských zemí. Česká nukleární společnost úzce spolupracuje se Slovenskou nukleární společností (SNUS) a od roku 1992 pořádá střídavě se sousedními zeměmi konference Nuclear Societies Information Meeting (NUSIM).
O společnosti KHNP
KHNP je státem vlastněná jihokorejská společnost s 50letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. V Jižní Koreji aktuálně provozuje 24 reaktorů, úspěšně vybudovala čtyři nové jednotky v Jaderné elektrárně Baráka ve Spojených arabských emirátech a má zkušenosti s výstavbou až devíti jednotek současně. Její moderní reaktory generace III+ APR1400 a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti a ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetických útoků.
Kontakt pro média:
Kryštof Navrátil, krystof.navratil@grayling.com, 605 866 724