Největší jeřáb na světě instaloval kupoli na první budovu reaktoru v Hinkley Point C

publikováno:

Na stavbě dvojice reaktorů EPR v britském Hinkley Point C byl letošní rok symbolicky završen úspěšnou instalací kupole na budově reaktoru. Tímto významným milníkem se uzavřela střecha první reaktorové budovy a příští rok zde může být instalován první jaderný reaktor. Dva EPR s celkovým elektrickým výkonem 3,2 GW mají v budoucnu uspokojit spotřebu šesti milionů britských domácností. Společnost EDF, která je v Británii dodavatelem stavby i investorem, nabízí Česku středně velkou obdobu tohoto reaktoru o výkonu 1200 MWe.

Instalace kupole se odehrála 15. prosince ráno a trvala zhruba hodinu a půl. Největší pozemní jeřáb na světě, přezdívaný Big Carl, vyzdvihl a usadil 245tunový ocelový komponent přesně na místo na vrcholu reaktorové budovy. 

Kupole tvoří horní část vnitřní ochranné obálky reaktoru a měří v průměru 47 metrů, je tedy větší než třeba kupole katedrály svatého Pavla v Londýně. Skládá se z 38 prefabrikovaných panelů, které byly dopraveny do Hinkley Point C a svařeny v továrně na místě.  Prefabrikace a modulární výstavba jsou klíčovými prvky tohoto projektu.

„Instalace kupole nám umožní uvnitř pokračovat v montáži zařízení, potrubí a kabelů, a také samotného reaktoru, který už čeká na místě,“ uvedl Simon Parsons, ředitel pro oblast jaderného ostrova v Hinkley Point C.

Už začátkem prosince byl do první reaktorové budovy umístěn 750 tun vážící polární jeřáb. Tento vnitřní jeřáb se bude nad reaktorem otáčet o 360° a bude sloužit k doplňování paliva a instalaci zařízení.