Stavba reaktorů EPR v Británii je v plném proudu, obdoba by mohla být v Dukovanech

publikováno:
autor:

Stavba dvou nových reaktorů EPR v jaderné elektrárně Hinkley Point C na jihozápadním pobřeží Anglie běží na plné obrátky. Pro Česko je tento projekt zajímavou referencí, Velká Británie je totiž v podobné situaci jako Česká republika, kdy musí revitalizovat svůj jaderný průmysl po letech nízké aktivity a úbytku odborných kapacit. Pro plánovanou výstavbu nového bloku v Dukovanech nabízí společnost EDF obdobu reaktoru EPR, jeho středně velkou verzi EPR1200.

Mezi poslední významné milníky v Hinkley Point C patří dokončovací práce na systému přivádějícím z moře vodu pro chlazení reaktoru. Na moři byly v akci dva obří lodní jeřáby Neptune a Sea Challenger, které do hloubky 20 metrů pod mořským dnem usazovaly svislé šachty pro přívod chladicí vody do elektrárny. Potrubí spojující šachty s reaktorem bude mít délku přes tři kilometry.

Dalším mimořádným stavebním strojem na staveništi v Hinkley Point je mamutí jeřáb přezdívaný Big Carl, největší svého druhu na světě. Nedávno zde s jeho pomocí usadili na místo 730tunový prefabrikovaný bazén šachty reaktoru. A čeká ho například instalace 13 metrů dlouhé a 500 tun vážící reaktorové nádoby. Ta už je připravena na místě od února, kdy byla po moři a řece dovezena z Francie.

Reaktorovou nádobu zblízka a další unikátní záběry z probíhající stavby si můžete prohlédnout na videu pod článkem.

64 procent pro britské firmy

V poslední době bylo na staveništi až devět tisíc pracovníků denně. Celkový počet lidí zapojených do výstavby se pohybuje kolem 22 tisíc. Většinu prací na dvou nových reaktorech zajišťují firmy z Velké Británie, jejich podíl na objemu celé zakázky činí dosud 64 %.

V pokročilé fázi příprav je také stavba dalších dvou identických reaktorů EPR v britské elektrárně Sizewell C, kde se počítá se stejnou mírou lokalizace projektu. A shodný model spolupráce s místními firmami plánuje EDF i pro Českou republiku.

Nicméně české firmy jsou součástí dodavatelského řetězce EDF už nyní. Například plzeňská Škoda JS dodává na Hinkley Point C vnitřní části tlakové nádoby reaktoru. Další z firem je třebíčská MICo, která zde získala prestižní zakázku na dodávky obřích palivových nádrží o váze 65 tun.

Projekt v Hinkley Point C nyní postupuje podle upraveného harmonogramu, který ovlivnila zejména pandemie covid-19. Aktuálním plánem je připojit první nový reaktor do sítě v roce 2028 a měl by zásobovat elektřinou tři miliony britských domácností.

Vzniká flotila reaktorů EPR

V polovině dubna 2023 začal dodávat elektřinu do rozvodné sítě další reaktor EPR, a to ve finské elektrárně Olkiluoto 3. Jedná se největší evropský jaderný reaktor s výkonem 1600 MWe, který zajišťuje 14 procent veškeré elektřiny v zemi. Další EPR se dokončuje ve francouzské elektrárně Flamanville. Od roku 2018 už tento reaktor úspěšně funguje v Číně.

Pro Českou republiku EDF nabízí středně velkou verzi EPR1200. Tuto variantu zvažují i další země, například Slovinsko, Nizozemí či Švédsko. Postupně tak vzniká flotila nejmodernějších reaktorů EPR, což s sebou nese možnost sdílení zkušeností s výstavbou i provozem a šanci pro české firmy uplatnit se jako dodavatelé i v dalších zemích.

× W2E 2024 Fullbaner