Česká republika směřuje k zajištění bezpečné a uhlíkově neutrální energetiky. Společnost Westinghouse je připravena stát se partnerem pro českou vládu i průmysl a pomoci při dosažení tohoto cíle.
Proč Westinghouse?
Westinghouse Electric Company je světový průkopník jaderné energetiky a je přední světový poskytovatel technologie jaderných elektráren. Díky osvědčené technologii a inovativním pasivním bezpečnostním systémům dosahuje tlakovodní reaktor (PWR) Westinghouse AP1000® konkurenceschopných výrobních nákladů na současném trhu, aniž by produkoval skleníkové plyny a dále poškozoval životní prostředí.
Společnost Westinghouse dodala první komerční reaktor PWR na světě v roce 1957 do Shippingportu v americké Pensylvánii a od té doby je světovou jedničkou v jaderném průmyslu. Dnes je téměř 50 % ze 440 jaderných elektráren světa založeno na technologii společnosti Westinghouse.
Uvnitř reaktoru AP1000
Reaktor AP1000® má kapacitu 1 200 MWe a je jediný aktuálně dostupný reaktor s plně pasivním bezpečnostním systémem, což znamená, že pokud elektrárna ztratí veškerou energii, systém se automaticky vypne po dobu 72 hodin bez jakéhokoliv vnějšího zásahu. Jedná se o osvědčenou technologii Gen III+ s modulární konstrukcí, špičkovým provozním výkonem a schopností sledovat zatížení bloku (load-following). Reaktor má všechny tyto výhody, a přesto jeho plocha zabere nejmenší prostor v přepočtu na produkci MWe ze všech obdobných reaktorů na trhu. Technologie AP1000 má kompaktní půdorys s menším počtem součástí, čímž snižuje nároky na údržbu. Technologie je také globálně licencována v Evropě, USA i Asii.
Čtyři jednotky AP1000 společnosti Westinghouse v čínském Sanmenu a Chaj-jangu vykazují rekordní efektivitu, včetně reakce na kolísání sítě rychlostí 1 MW/s. V současné době probíhá výstavba dalších čtyř jednotek na stejných místech a v říjnu bylo oznámeno schválení výstavby dalších dvou jednotek v Číně.
Reaktor AP1000 dosahuje rekordních výkonů hned v několika parametrech:
- Špičkový provoz - dostupnost a kapacita více než 90 %
- Významně zredukované množství testovacích programů z 10 na 5 měsíců a méně (včetně 1 měsíce v plném provozu)
- Překonává rekordy jaderného průmyslu v délce odstávek při uvádění reaktoru do provozu a při doplňování paliva, včetně doby odstávky na výměnu paliva v prvním cyklu (28 dní) a na výměnu paliva v druhém cyklu (19 dní)
- Reaktor je možné provozovat v režimu základního zatížení i režimu sledování zatížení bloku (load-follow) s rychlostí náběhu 1 MW/s
- Doplňková technologie při poskytování tepla obyvatelstvu města Haiyang
- Zjednodušení bezpečnostních systémů obsahující pasivní a aktivní prvky
Namísto elektrických čerpadel a záložních dieselových generátorů, které se vyskytují ve starších aktivních elektrárnách pro napájení chladicích sprejů kontejnmentu, využívá reaktor AP1000 všech přírodních sil. Neboť je nádrž na chladící vodu kontejnmentu umístěna nad ním, gravitace tak slouží jako jediná nezbytná síla ke spuštění chladicí vody. Gravitace, kondenzace a přirozená cirkulace zajišťují chlazení kontejnmentu, aniž by bylo potřeba jakéhokoliv AC napájení. Zařízení a množství materiálu (beton, armatura, potrubí atd.) jsou proto také výrazně menší než u tradičních velkých tlakovodních reaktorů.
Česká delegace navštívila USA
Nedávno společnost Westinghouse Electric Company přívítala českou delegaci v jaderné elektrárně Vogtle blízko města Waynesboro v americké Georgii, kde jsou umístěny a připraveny ke spuštění dva reaktory AP1000. Jaderné palivo bylo nedávno zavedeno do 3. bloku.
„Jsme poctěni tím, že jsme ve Vogtle mohli přivítat Tomáše Ehlera, náměstka ministra průmyslu a obchodu a další vzácné návštěvníky z České republiky, aby se dozvěděli víc o naší technologii AP1000 během příprav spuštění 3. bloku pro komerční provoz,“ řekl David Durham, prezident energetických systémů společnosti Westinghouse. „Skrze pokračující spolupráci mezi Českou republikou a USA může AP1000, nejpokročilejší a nejosvědčenější reaktor na světě, dodávat bezpečnou, spolehlivou a čistou elektřinu, která pomůže naplnit cíle České republiky v oblasti klimatu a energetické bezpečnosti.”
Během celodenní prohlídky a jednání v elektrárně Vogtle se delegace zaměřila na licenční aspekty navrhovaného jaderného reaktoru, bezpečnost, provoz, údržbu a na uvedení nového reaktoru do provozu po dokončení výstavby.