Plzeň hostila první Česko-francouzský summit jaderného průmyslu

publikováno:
autor:
Podpis memoranda o porozumění mezi CPIA a GIFEN  za účasti Nathalie Allimann, předsedkyně mezinárodní a exportní komise GIFEN, Milana Šimonovského, předsedy představenstva CPIA, a Františka Krčka, generálního ředitele ŠKODA JS. Podpis memoranda o porozumění mezi CPIA a GIFEN za účasti Nathalie Allimann, předsedkyně mezinárodní a exportní komise GIFEN, Milana Šimonovského, předsedy představenstva CPIA, a Františka Krčka, generálního ředitele ŠKODA JS.

Czech Power Industry Alliance (CPIA) uspořádala na počátku prosince v Plzni historicky první Česko-francouzský summit jaderného průmyslu. Cílem akce bylo podpořit spolupráci mezi oběma zeměmi a jejich firmami zejména v ohledu na plánovanou výstavbu pátého bloku JE Dukovany (EDU 5). Nicméně tématem byla i možná stavba dalších bloků této jaderné elektrárny, dvou bloků v Temelíně a vývoj malých modulárních reaktorů.

Jedním z vrcholů akce byl podpis memoranda o porozumění mezi CPIA a jejím francouzským protějškem GIFEN. Tato francouzská asociace jaderného průmyslu vznikla v roce 2018 a sdružuje malé i velké společnosti, které se zabývají provozem a výstavbou jaderných elektráren.

Do Plzně zavítal i velvyslanec Francie v České republice Alexis Dutertre, který připomněl, že obnovené jaderné programy Česka a Francie mají prakticky totožný časový plán, což otevírá dveře pro synergie a spolupráci mezi českým a francouzským dodavatelským řetězcem. „Francie vybuduje šest nových reaktorů EPR a první z nich má být spuštěn v roce 2035. Dalších osm reaktorů se zvažuje. To přirozeně vytváří obchodní příležitosti pro české firmy,“ uvedl velvyslanec.

Mezi českým a francouzským jaderným průmyslem už existují silné vazby. Několik českých firem, jako například ŠKODA JS, Mandik, ZAT a MICo, úspěšně dodává výrobky a služby pro projekty reaktorů EPR na různých místech po světě.

Přístup EDF k lokalizaci

Francouzská společnost EDF, jenž se uchází o výstavbu pátého bloku v Dukovanech s reaktorem EPR1200, v rámci akce uzavřela memorandum o spolupráci s dalšími českými firmami, které by zapojila do projektu EDU 5: ABO Valve s.r.o., Elektro Kroměříž a.s., OSC, a.s. a Vítkovice Energetické strojírenství, a.s.

Sarah Illouz, která v EDF vede tým věnující se nabídce pro EDU 5, uvedla, že EDF má více než 40 let zkušeností s lokalizací dodávek. „Pro projekt pátého bloku v Dukovanech je naším cílem maximálně využít český průmysl a navázat s ním dlouhodobou spolupráci,“ zdůraznila. „Při výstavbě reaktoru EPR v britské elektrárně Hinkley Point C zůstává 64 % hodnoty zakázky britským firmám. V Česku je potenciál pro místní firmy rovněž vysoký.“

EDF se aktivně věnuje přípravě českého dodavatelského řetězce pro reaktor EPR1200 už od ledna 2021. Od té doby identifikovala přes 200 potenciálních dodavatelů. Firma také připomněla, že její přístup k lokalizaci zahrnuje i další příležitosti nad rámec pátého bloku v Dukovanech, a to možnosti podílet se na projektech EPR ve Francii a dalších evropských zemích.