Polsko vybralo Westinghouse AP1000® pro svou první jadernou elektrárnu

publikováno:
autor:
AP1000® AP1000®

Polská vláda oznámila, že zvolila technologii jaderného reaktoru AP1000® společnosti Westinghouse Electric Company, aby podpořila čistou a bezpečnou energetickou budoucnost země.

Polská Rada ministrů formálně schválila usnesení o výběru společnosti Westinghouse jako dodavatele technologie pro program polské vlády o 6 až 9 GWe jaderné energie. Tento program bude zahájen třemi reaktory v oblasti Lubiatowo-Kopalino na severu Polska.

Velvyslanec USA v Polsku Mark Brzezinski uvítal oznámení polské vlády.

„Jsem vděčný za vůdčí schopnosti, které premiér Mateusz Morawiecki prokázal, když dohlížel na výběr společnosti Westinghouse pro tento historický projekt. Polsko dnes investuje do čisté a bezpečné energetické budoucnosti pro všechny Poláky,“ řekl velvyslanec Brzezinski.

„Toto je historický den pro Polsko i pro Westinghouse. Je nám ctí spolupracovat s polskou vládou na zahájení nové éry energetické bezpečnosti, která doručí obyvatelům Polska spolehlivou, dostupnou, bezuhlíkovou elektřinu a ekonomické výhody,“ řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel Westinghouse. „Tento projekt poskytne tisíce pracovních míst během výstavby a po mnoho desetiletí provozu elektráren."

Westinghouse v září oznámil podepsání Memorand o porozumění s dalšími 22 společnostmi v Polsku o spolupráci na výstavbě reaktorů AP1000 v Polsku a na dalších potenciálních projektech ve střední Evropě. Westinghouse se zavázal k založení velkého inženýrského centra a plánuje řadu dalších průmyslových investic na podporu školení a rozvoje polských talentů a pracovních sil v oblasti jaderné energetiky. Westinghouse uvažuje o rozsáhlém zapojení jak amerických, tak evropských dodavatelských řetězců do tohoto výjimečného projektu s cílem vybudovat v regionu flotilu reaktorů AP1000.

Jaderný reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a s nejmenší plochou na MWe na trhu. Kromě dvou jaderných bloků AP1000, které jsou dokončovány v elektrárně Vogtle ve Spojených státech, čtyři bloky AP1000 v Číně v současné době dosahují provozních rekordů a čtyři dodatečné bloky jsou ve výstavbě. Technologie společnosti Westinghouse AP1000 byla také vybrána pro výstavbu dalších dvou jednotek v Číně, pro devět jednotek na Ukrajině a je zvažována pro výstavbu na mnoha dalších místech v oblasti střední a východní Evropy, ve Spojeném království a Spojených státech.