Předseda Senátu Vystrčil píše premiérovi Babišovi: tendr na Dukovany se nemůže odkládat

JE Dukovany (zdroj: ČEZ, a.s.) JE Dukovany (zdroj: ČEZ, a.s.)

Vážený pane premiére,

jako občan České republiky a obyvatel Kraje Vysočina a také jako senátor a bývalý hejtman Kraje Vysočina dlouhodobě podporuji připravovanou náhradu stávajících bloků Jaderné elektrárny Dukovany novým jaderným zdrojem.

Vaše vláda v návaznosti na Vámi schválenou Státní energetickou koncepci a Národní akční plán jaderné energetiky ČR učinila mnoho potřebných kroků v přípravě výstavby nového jaderného bloku.

V současné době přechodu k nízkouhlíkové energetice sleduji s mírnými obavami zpoždění v přijímání potřebné legislativy a zároveň avizuji ochotu býti v těchto věcech nápomocen.

S velkými rozpaky potom registruji zpoždění ve vyhlášení tendru na dodavatele 5. bloku JE Dukovany. V této souvislosti si Vás dovoluji požádat o sdělení, kdy Vaše vláda na základě smlouvy se společností ČEZ připraví tendr a následně schválí.

Od zástupců regionálních sdružení v okolí JE Dukovany se ke mně dostávají různá vyjádření, která zpochybňují vůli Vaší vlády tendr včas vyhlásit, a objevují se i tvrzení, že Vaše vláda připouští i variantu, že vyhlášení tendru nechá na novou vládu vzniklou po podzimních volbách.

Podle názoru zástupců regionu i mého názoru tato varianta odložení vyhlášení tendru může zásadně zpomalit přípravu výstavby nového bloku, a dokonce může samotnou stavbu ohrozit.

Vážený pane premiére, dle mých informací nedošlo při jednání zástupců parlamentních stran, které proběhlo 27. 1. 2021, k dohodě na vyhlášení tendru. Dovoluji se tedy dotázat, zda je tomu tak, a zejména se potom ptám, kdy vážený pane premiére, předpokládáte, že tendr Vaše vláda schválí a následně ČEZ vyhlásí?

Zároveň Vám i Vašim blízkým přeji hodně zdraví a věřím, že i v této těžké době učiníte vše, aby nebyl ohrožen termín výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech a ohrožena energetická bezpečnost našeho státu.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Se zdvořilým pozdravem

Miloš Vystrčil

Celý dopis naleznete ZDE.