Příbramský ZAT zvýšil tržby na téměř 800 milionů korun. Objem zakázek překročil 3 miliardy korun

publikováno:

Příbram, 13. srpna 2026

Společnost ZAT a.s. uzavřela fiskální rok 2025 s tržbami ve výši 789 milionů korun, což představuje meziroční růst o 10 %. Hodnota smluvně zajištěných zakázek (backlog) současně poprvé překročila 3 miliardy korun. K výsledkům přispěly především projekty v jaderné a klasické energetice i rekordní růst dodávek pro dopravu.


Stabilní hospodářský vývoj společnosti potvrzuje také rating AAA od mezinárodní agentury Dun & Bradstreet, který představuje nejvyšší úroveň důvěryhodnosti firmy.

„Jaderná energetika patří mezi naše strategické segmenty. Současně rozvíjíme řešení pro novou energetiku, dopravu i digitalizaci průmyslu. Díky dlouhodobým investicím do vývoje jsme připraveni podílet se na projektech, které budou utvářet podobu energetiky i průmyslu v dalších desetiletích,“ uvádí Ivo Tichý, výkonný ředitel a místopředseda představenstva společnosti ZAT.

Jaderná energetika jako strategická priorita

Ve fiskálním roce 2025 uzavřel ZAT nové smlouvy v hodnotě několika miliard korun a realizoval projekty na jaderných elektrárnách Dukovany, Jaslovské Bohunice, Metsamor a Kozloduj.

Mezi nejvýznamnější kontrakty patří modernizace klíčového řídicího systému všech čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany, kterou bude společnost realizovat ve spolupráci s I&C Energo. Projekt zajistí bezpečný provoz elektrárny minimálně do roku 2045. Zahrnuje také modernizaci platformy SandRA určené pro jaderný průmysl.

V uplynulém roce rovněž probíhala odborná jednání se společností KHNP o spolupráci při výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech, na jejichž dodávkách se chce ZAT podílet. ZAT současně rozvíjí kompetence v oblasti malých modulárních reaktorů (SMR) a dalších pokročilých jaderných technologií.

Rozvoj energetiky, dopravy a digitalizace

V klasické energetice společnost pokračovala ve spolupráci s partnery, mezi které patří ČEZ, Slovenské elektrárne či Doosan Škoda Power. ZAT realizoval významné projekty na vodních a tepelných elektrárnách, například ve Štěchovicích, Kořensku, Gabčíkovu, Písku nebo Náchodě. Firma je dlouhodobě úspěšná na zahraničních trzích v rámci Evropské unie i v dalších zemích, například na Islandu, v Gruzii nebo v Indii.

Kromě dodávek velkých DCS celků se zaměřuje i na uplatnění kompaktních řídicích systémů v menších projektech. ZAT intenzivně investuje do decentralizace energetiky a vývoje softwarových řešení, například pro řízení bateriových úložišť.

„Řídicí systémy ZAT úspěšně nacházejí uplatnění také u provozovatelů lokálních distribučních soustav, kteří využívají fotovoltaické elektrárny nebo bateriová úložiště. Do konce roku 2026 v tomto směru plánujeme uvést na trh nový strategický produkt právě pro řízení bateriových úložišť,“ doplňuje Ivo Tichý.

V loňském fiskálním roce zaznamenal významný růst také segment dopravy, kde společnost uzavřela rekordní objem nových smluv v hodnotě stovek milionů korun. Mezi stěžejní zákazníky patří společnosti AŽD a Elektrizace železnic Praha. ZAT také uspěl v získání pilotního projektu na dodávku systému řízení měnírny centrálního dispečinku Dopravního podniku města Ústí nad Labem.

V oblasti digitalizace podnikových procesů realizoval ZAT projekty například pro Letiště Praha, Broker Consulting, ČVUT, Copeland nebo CSKD Cargo. Součástí portfolia jsou i řešení podporující digitalizaci průmyslu a udržitelnou výrobu.

V segmentu zdravotnické techniky firma i nadále pokračovala v dodávkách zdravotnického prostředku pro ozonovou terapii Ozosmart na Ukrajinu, kde přístroj pomáhá především při regeneraci a urychlení léčby ran. Dlouhodobě se také zaměřuje na vývoj softwaru pro výrobce zdravotnických prostředků.

Investice do výroby a rozvoj společnosti

Ve fiskálním roce 2025 společnost dokončila modernizaci a digitalizaci výrobního závodu v Příbrami, čímž posílila své výrobní kapacity pro budoucí strategické projekty. ZAT zároveň dlouhodobě investuje do odborného rozvoje zaměstnanců a vytváření kvalitního pracovního prostředí.

Společnost v uplynulém roce posílila své postavení v české energetice aktivní podporou jaderného průmyslu i zapojením do činnosti Svazu energetiky ČR.


Česká společnost ZAT a.s. je předním dodavatelem řídicích systémů pro energetiku a průmysl ve světě. Ve svém oboru patří mezi lídry v oblasti automatizace jaderné i klasické energetiky, průmyslu, systémů automatizace pro železniční dopravu, plynárenství a smart systémů. Ve vývoji se zaměřuje na nové aplikace z Průmyslu 4.0 a IoT technologií. Má vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis elektronických zařízení, řídicích systémů a jejich komponent a SW aplikací. Je také certifikovaným výrobcem zdravotnických přístrojů. Firma sídlí v Příbrami a své pobočky má v Plzni a Benešově. V současné době působí v 65 zemích světa.