Rosatom koupil 49 % akcií jihokorejského výrobce lithiových akumulátorů

publikováno:
autor:
Bateriové systémy společnosti Renera ze struktury Rosatomu Bateriové systémy společnosti Renera ze struktury Rosatomu

Renera, dceřiná společnost ruské korporace pro atomovou energii Rosatom působící v oblasti skladování energie, dokončila akvizici 49 % akcií jihokorejské společnosti Enertech International Inc., která vyrábí elektrody, lithium iontové akumulátory a různě výkonné systémy pro skladování energie.

Součástí dohody je i založení ruské továrny na výrobu lithium iontových akumulátorů a systémů pro skladování energie, která bude mít v roce 2030 kapacitu přes 2 GWh uložené energie. První část továrny má zahájit výrobu v roce 2025. Lithium iontové akumulátory ruské výroby najdou uplatnění v elektrických autobusech, elektromobilech, speciální technice a v přenosové soustavě.

Rosatom touto akvizicí technologického partnera pokračuje v rozvoji své nejaderné výroby a obchodní činnosti. Skladování energie představuje komplexní technologii v portfoliu korporace, jejímž výsledkem je produkce s vysokou technologickou náročností nezbytnou v moderním způsobu života.

„Spojení s technologickým partnerem je strategicky významným krokem pro rozvoj obchodní činnosti Rosatomu v oblasti skladování energie. Umožňuje nám to zvýšit naše výrobní kapacity, výrazným způsobem to rozšiřuje naše kompetence v oblasti lithium iontových akumulátorů a otevírá nám to cestu na zahraniční trh. Lokalizace výroby do Ruska navíc nepřinese jen nové technologie a produkty, ale i nová pracovní místa,“ uvádí Natalia Nikipelovová, prezidentka společnosti TVEL, pod kterou v rámci Rosatomu organizačně spadá společnost Renera.

Lithium iontové akumulátory jsou nejmodernější a nejpoptávanější technologií skladování energie. Díky spojení dostupné ceny a dobrých technických parametrů se staly základní součástí ekologické dopravy: elektrobusů a elektromobilů. Vznik ruské továrny na výrobu těchto akumulátorů na světové úrovni se stane důležitou událostí pro rozvoj domácího automobilového průmyslu. Snížení závislosti na dovozu akumulátorů potom ve svém důsledku přinese zlevnění elektromobilů a může se stát impulzem pro jejich široké uplatnění na ruském trhu.

Poptávka po systémech skladování energie roste a tyto technologie umožnují transformovat energetický sektor. Díky tomu, že akumulují energii, když jí je dostatek, a uvolňují ji během deficitu, umožňují efektivně zabraňovat výpadkům dodávek elektřiny a racionálně využívat vyrobenou energii. Řeší tak problémy stability přenosové soustavy a regulují výkonové výkyvy, které jsou typické pro intenzivně se rozvíjející obnovitelné zdroje energie.

Popularita lithium iontových systémů skladování energie tkví v tom, že jsou oproti olověným akumulátorům schopny několikanásobně rychleji energii ukládat i uvolňovat. Jejich životnost je třikrát delší, jsou kompaktnější a nevyžadují žádnou údržbu. Podle odhadů organizace Bloomberg vzroste poptávka po lithium iontových bateriích v příštích deseti letech desetinásobně a už v roce 2031 dosáhne 2 TWh.