Rusko trvale odstavuje JE Leningrad 2 s reaktorem RBMK

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Jaderná elektrárna Leningrad 2 v Sosnovém Boru v západním Rusku byla v listopadu trvale odstavena. RBMK, který je v provozu již 45 let, má být nahrazen JE Leningrad II-2, s reaktorem VVER-1200, který 6. listopadu obdržel souhlas dozoru k zahájení pilotního provozu. Reaktor byl odstaven v souladu s technologickými předpisy a bez incidentů byl odpojen od jednotné energetické soustavy Ruska, uvedl Rosatom.

V souladu s federálními předpisy je odstavená energetická jednotka považována za provozovanou bez výroby až do okamžiku úplného odstranění jaderného paliva, které bude dokončeno do čtyř let, uvedl Rosatom. „Stejně jako v případě bloku 1, který byl odstaven v prosinci 2018, budou pravidelné operace prováděny s druhým blokem. Prováděné postupy se ve skutečnosti prakticky neliší od běžné údržby,“ řekl Vladimir Pereguda, ředitel JE Leningrad. „Nyní je naším úkolem také spolehlivě a bezpečně obsluhovat odstavené jednotky, vyvážet jaderné palivo z reaktorů a připravovat je na přepravu do speciálně vytvořeného podnikového experimentálního demonstračního centra.“

V souvislosti se spuštěním Leningradu II-2 Andrey Petrov, generální ředitel dceřiné společnosti Rosatom, Rosenergoatom, uvedl: „Výměna vyřazených kapacit bude pro zákazníky elektřiny nepostřehnutelná.“ Ve srovnání s energetickými jednotkami RBMK mají nové do provozu uváděné nové jednotky VVER-1200 řadu výhod, uvedla společnost Rosatom. Jsou o 20 % výkonnější a životnost jejich nenahraditelného vybavení se zdvojnásobí, a to až na 60 let.

Zdroj: World Nuclear News, CNN