SIGMA GROUP má jako první v ČR nový jaderný certifikát

publikováno:
autor:
Předávání certifikátu TÜV NORD představitelům SIGMA GROUP Předávání certifikátu TÜV NORD představitelům SIGMA GROUP

26. srpna 2021 získala SIGMA GROUP jako první česká firma nový certifikát pro projektování a výrobu čerpadel pro jadernou energetiku. Firmě otevřel cestu k zakázkám pro maďarský Paks II a v budoucnu stane nutností pro veškeré dodávky pro jádro.

Změny v nové normě

Jakousi standardní normou pro dodávky do jaderné energetiky byla ISO 9001, ale v roce 2019 byla v ČR vydána nová s označením ISO 19443. Zásadní přestavba systému norem proběhla kvůli zapracování nových požadavků Mezinárodní agentury pro atomovou energii a do popředí pozornosti se dostala jaderná bezpečnost.

„ISO 9001 si klade za cíl splnění požadavků zákazníka jako prioritu, ale nová norma ISO 19443 má jako prioritu hledisko jaderné bezpečnosti. V praxi to znamená v první řadě posouzení jaderné bezpečnosti a tomu přizpůsobený celý systém návrhu, výroby a dokladování,“ popisuje rozdíly Milan Stratil, generální ředitel SIGMA GROUP.

Nová výstavba žádá novou normu

Impulsem pro zavedení nové normy ve firmě byl zákaznický audit společnosti General Electric. SIGMA této americké společnosti dodává čerpací techniku v rámci subdodávek pro turbínu maďarské jaderné elektrárny Paks II stavěné ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom. Hodnota dodávky turbín dosahuje bezmála 800 milionů eur.

SIGMA GROUP nyní patří mezi jen několik málo firem v Evropě certifikovaných podle nové normy. S normou ISO 19443 jako povinným dokladem se počítá i v připravovaném tendru na výstavbu nových bloků v ČR.

Zakázky pro jádro

„Udržovat v platnosti celou škálu certifikátů, oprávnění, zákaznické audity, softwarové licence a vyškolený personál není laciná záležitost a je nutno každoročně počítat s investicí překračující milion korun. Ale výsledkem je možnost dokladovat, že společnost Sigma Group a.s. a její dceřiné společnosti mají zaveden požadovaný systém kvality, bezpečnosti práce, ochrany životního prostředí, proces svařování atd. Věříme, že vložené úsilí se vrátí v podobě nových zakázek na dodávky pro jadernou energetiku,“ uvádí Stratil.

Nyní je firma schváleným dodavatelem pro ČEZ, Slovenské elektrárne, Škoda JS, NDK Turecko, CKBM (výrobce čerpací techniky a součást Rosatomu), Atomstrojexport (generální dodavatel některých výstaveb nových bloků Rosatomu) a General Electric, což jsou významné společnosti na poli jaderné energetiky. V současnosti SIGMA pracuje na zakázkách pro jaderné elektrárny Kurská (Rusko), Rooppur (Bangladéš) a Akkuyu (Turecko) a připravuje se na Paks II. Zakázka pro Kurskou elektrárnu má hodnotu 210 milionů korun.

Zdroj: Sigma Group