SIGMA GROUP má jako první v ČR nový jaderný certifikát

publikováno:
autor:
Generální ředitel společnosti SIGMA GROUP a.s. Milan Stratil přebírá nový certifikát dle ISO 19443:2019 z rukou jednatele TÜV NORD Czech Jana Weinfurta Generální ředitel společnosti SIGMA GROUP a.s. Milan Stratil přebírá nový certifikát dle ISO 19443:2019 z rukou jednatele TÜV NORD Czech Jana Weinfurta

26. srpna 2021 získala SIGMA GROUP jako první česká firma nový certifikát pro projektování a výrobu čerpadel pro jadernou energetiku. Certifikát firmě otevřel cestu k zakázkám pro maďarský Paks II a očekává se, že v budoucnu se stane nutností pro veškeré dodávky pro jádro.

Požadavky nové normy

Standardní normou pro strojírenskou výrobu je samozřejmě všeobecně známá a uplatňovaná ISO 9001, ale specificky pro dodávky do jaderné energetiky, byla v ČR až v roce 2019 vydána nová norma s označením ISO 19443. Tato norma zapracovává nejnovější požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii a do popředí pozornosti se tak dostávají požadavky na zajištění jaderné bezpečnosti.

„ISO 9001 si klade za cíl splnění požadavků zákazníka jako prioritu, ale nová norma ISO 19443 má jako prioritu hledisko jaderné bezpečnosti. V praxi to znamená v první řadě posuzování jaderné bezpečnosti a tomu přizpůsobený celý systém návrhu, výroby a dokladování,“ popisuje rozdíly Milan Stratil, generální ředitel SIGMA GROUP. To ovšem znamená zásadní přestavbu systému řízení tak, aby priorita jaderné bezpečnosti byla zřejmá ze všech postupů, dokumentů, kvalifikací, aby byla přítomna na školeních, na všech pracovištích a kancelářích.

Generální ředitel společnosti SIGMA GROUP a.s. Milan Stratil přebírá nový certifikát dle ISO 19443:2019 z rukou jednatele TÜV NORD Czech Jana Weinfurta

Nová výstavba si žádá novou normu

Impulsem pro zavedení nové normy ve firmě byl zákaznický audit společnosti General Electric. SIGMA této americké společnosti dodává čerpací techniku v rámci subdodávek pro turbínu maďarské jaderné elektrárny Paks II stavěné ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom. Také zatím dostupné návrhy zadávací dokumentace pro dostavbu nových jaderných bloků v ČR počítají s normou ISO 19443 jako povinným dokladem.

Nové zakázky

SIGMA GROUP a.s a její dceřiné společnosti nyní patří mezi jen několik málo firem v Evropě certifikovaných podle této nové normy a výsledkem je možnost dokladovat, že společnost má zaveden a certifikovan nejen stávající systém kvality, bezpečnosti práce, ochrany životního prostředí a procesu svařování, ale i systém pro řízení zakázek v oblasti jaderné energetiky.