ŠKODA JS se vrátila do ziskového hospodaření. V roce 2023 dosáhla provozní zisk téměř 250 milionů korun

publikováno:

V Plzni 30. května 2024

Zisk ve výši téměř 250 milionů korun při celkových tržbách 3,3 miliardy korun vykázala za loňský rok 2023 ŠKODA JS a.s. Jedná se o auditované hospodářské výsledky (dle českých účetních standardů). Přední evropský výrobce zařízení pro jadernou energetiku se vrátil do černých čísel po dvou předchozích ztrátových letech, což bylo způsobeno pandemií Covidu a válkou na Ukrajině. Loňských 12 měsíců představovalo první kompletní rok podnikání ŠKODA JS v rámci vlastnické struktury Skupiny ČEZ (její součástí je od listopadu 2022).

„Hlavně po nesmírně náročném roce 2022 jsme především rádi za návrat do ziskového hospodaření, přičemž tržby nám meziročně vzrostly o 12 procent,“ okomentoval další parametry loňských hospodářských výsledků František Krček, předseda představenstva a generální ředitel ŠKODA JS a.s.

Export tvořil zhruba třetinu tržeb a směřoval především na Slovensko. Plzeňská firma patří mezi významné dodavatele, kteří se podíleli na nedávném dokončení třetího bloku JE Mochovce, aktuálně pracuje na zprovoznění čtvrtého. Dále pak dodávala do západní Evropy (Velké Británie a Francie) a Maďarska. Ze třech hlavních pilířů podnikání ŠKODA JS tvořil segment servis 43 procent tržeb, investiční inženýring a výroba shodně po 28 procentech.„Objem nově přijatých zakázek připravených do výroby k 31.12. 2023 vykázal hodnotu přes 3,8 miliard korun, což je o 5 procent více než v roce předchozím,“ dodal Krček.

hospodaření společnosti se vloni mj. již pozitivně projevila i znovuobnovená spolupráce s ukrajinským zákazníkem NAEK Energoatom. Až to bezpečnostní situace umožní, chce se ŠKODA JS plnohodnotně vrátit na ukrajinský trh a dokončit zde rozdělané obchodní případy, i se podílet na nových, již zveřejněných, projektech, jakými je kupříkladu výstavba nových bloků Chmelnické JE. V ČR pak má jako stěžejní tuzemská společnost v oboru relevantní ambice spolupracovat v rámci dodavatelského konsorcia s vítězem tendru na výstavbu nového jaderného bloku/bloků.

Karel Samec, tiskový mluvčí
karel.samec@skoda-js.cz +420 603 200 076


ŠKODA JS a.s., součást Skupiny ČEZ, je jednou z předních evropských inženýringových a výrobních společností se zkušenostmi z výstavby a servisu jaderných elektráren. Společnost Škoda byla založena roku 1859, historie dnešní ŠKODA JS začíná v roce 1956. Od té doby působí v oboru kontinuálně. Za dobu své existence firma dodávala a dodává inženýring, zařízení a servis pro jaderné elektrárny, výzkumné reaktory a sklady vyhořelého jaderného paliva ve střední a východní Evropě, Skandinávii, Francii, Německu, USA, Rakousku, Finsku, Belgii, Velké Británii, ČLR, Arménii a v dalších zemích. ŠKODA JS a.s. vyrobila a dodala 21 kompletních jaderných reaktorů typu VVER 440 a tři reaktory typu VVER 1000. Od devadesátých let se zaměřila také na západní trhy a technologie. Spolupracuje s předními světovými společnostmi v oboru. ŠKODA JS a.s. zaměstnává více než 1000 vysoce kvalifikovaných odborníků.