Řešení pro mezinárodní projekt ITER, dodání komponentů pro evropskou špičku vědy a výzkumu CERN, podílení se na měření dvou bloků nové jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii. I to jsou reference zahraniční spolupráce a partnerství na důležitých energetických projektech skupiny PPA CONTROLL.
Projekt International Thermonuclear Experimental Reactor, neboli ITER, Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor, je dnes snad nejambicióznějším energetickým projektem na světě. Na území jižní Francie na něm spolupracuje 35 zemí a Slovensko nezůstalo stranou.
Jedním z dodavatelů je PPA ENERGO, člen skupiny PPA CONTROLL.
Experimentální jaderný fúzní reaktor by měl fungovat na stejném principu, který pohání i naše slunce a hvězdy. Při teplotě 150 milionů °C se v tokamaku navzájem sráží vodíková jádra, spojují se do těžších atomů helia, a při tomto procesu uvolňují obrovské množství energie. Fúzní reaktory tedy mají potenciál vyřešit celosvětovou poptávku po energii.
„Zpočátku jsme vnímali experimentální projekt ITER jako něco nedosažitelného, a zároveň nás fascinovala představa, že by byla slovenská společnost součástí něčeho tak významného a velkého v rámci světové jaderné energetiky,“ představuje příležitost a dnes reálný podíl na projektu obchodní ředitel PPA ENERGO Peter Spilý.
Příběh slovenské účasti začal v roce 2016 a o dva roky později získala společnost PPA ENERGO na stavbě první kontrakt.
„V konsorciu s italskou společností Fincantieri se nám povedlo vyhrát velký tendr v hodnotě přes 20 milionů eur,“ říká Peter Spilý o dalších detailech zakázky: „Instalovali jsme komponenty technologie napájení tokamaku a zároveň bezpečného svedení a neutralizování nahromaděné energie, vytvořené jadernou fúzí. Jedná se o specifické, vodou chlazené zapouzdřené vodiče a rychle vybíjecí odpory, které se běžně nepoužívají.“
PPA ENERGO kromě toho podepsala rámcovou smlouvu na vývoj, výrobu a dodávku speciálních nízkonapěťových rozvodů, které jsou odolné mimo jiné i vůči vysokému magnetickému poli v okolí tokamaku.
„Za kolegy a společnost jsem na tento úspěch mimořádně hrdý. Museli jsme vymyslet originální způsob, jak zamezit proniknutí magnetického pole do skříně rozvaděče, což se nám nakonec také podařilo,“ vysvětluje Peter Spilý. „Rozvaděče mají speciální design a problémem bylo vůbec najít laboratoř, která by dokázala vygenerovat tak velké magnetické pole a otestovat funkčnost zařízení. Nakonec jsme ho našli ve Francii.“
Pro ITER unikátní ve světě
Všechny komponenty, které skupina PPA CONTROLL na projekt dodává a montuje, jsou jediné svého druhu a před začátkem projektu ITER neexistovaly. „Tohle zatím opravdu nikdo na světě nedělal,“ potvrzuje projektový manažer PPA ENERGO Michal Cuník.
Skupina PPA CONTROLL má navíc na stavbě ve Francii klíčové pozice obsazené vlastními zaměstnanci ze Slovenska. „Projektový manažer, stavbyvedoucí nebo hlavní projektant, to jsou naši kmenoví zaměstnanci, kteří v PPA ENERGO pracují dlouhé roky, a můžeme se na ně spolehnout za všech okolností,“ popisuje pozadí fungování na stavbě Peter Spilý.
Program ITER by měl trvat minimálně 30 let a je druhým nejdražším vědeckým projektem na světě. Víc stojí už jen provozování Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Navždy zůstane pouze experimentem, energie, kterou se v něm podaří vyrobit se nikdy nedostane do sítě mezi odběratele, náklady na výstavbu a provoz však lze počítat v desítkách miliard eur.
S CERNEM spojují PPA CONTROLL rozvaděče
Zkušenosti s magnetickým polem u rozvaděčů z projektu ITER pomohly PPA ENERGO ze skupiny PPA CONTROLL dostat se k pracím na urychlovači částic ve švýcarském CERN-u. Zásadním způsobem přispěly k ekologizaci jeho provozu.
„Zařízení v CERN-u byla navržena v osmdesátých letech, a tehdy se řídili heslem, že věda je na prvním místě a ekologie až na druhém. Obzvlášť to platilo u způsobu chlazení jednotlivých zařízení,“ vysvětluje projektový manažer PPA ENERGO Michal Cuník.
Firma v Ženevě vyhrála kontrakt na dodávku nízkonapěťových rozvaděčů, které zabezpečí chlazení šetrně k životnímu prostředí, ne chemickými látkami, ale prostřednictvím oxidu uhličitého. „Nedodáváme tedy jen rozvaděče pro CERN, ale zlepšujeme také dopad zařízení na životní prostředí,“ zdůrazňuje projektový manažer PPA ENERGO.
Vstup na anglický trh při výstavbě Hinkley Point C
V roce 2022 se společnosti PPA ENERGO podařilo získat kontrakt, který jí zabezpečil účast na výstavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. „Je to náročný projekt, kde je nejdříve potřebné získat oprávnění splňující přísné bezpečnostní normy pro práci na staveništi, a až potom se mohou začít vykonávat reálné práce,“ říká o úspěšném vstupu na anglický trh obchodní ředitel PPA ENERGO Peter Spilý ze skupiny PPA CONTROLL.
Dva nové tlakovodní reaktory EPR s výkonem 3 260 MW na jihozápadě Anglie by měly pokrýt dodávku energie pro zhruba šest milionů britských domácností. Nejnovější odhady říkají, že nová jaderná elektrárna by měla stát víc než 46 miliard liber s termínem dokončení okolo roku 2030.
„Jádro a výstavba, to je neskutečný benefit pro tu krajinu,“ předpokládá Peter Spilý. Jeho slova potvrzují i britské odhady, podle kterých investice přinese do regionu až 25 tisíc nových pracovních míst.
Na výstavbě nových bloků elektrárny pro Brity se podílí francouzská státní EDF a její dceřiná společnost Framatome. Právě ta zastřešuje také dodávky od PPA ENERGO.
„Spolupráce naší společnosti s francouzským Framatome trvá už roky. Začala při pracích na prvním a druhém bloku v Mochovcích a spolupracovali jsme následně v rámci více projektů ve světě,“ dodává Peter Spilý. „Byli jsme spolu na projektech v Belgii, ve Švédsku i ve Finsku, a tímto kontraktem se nám dobré vztahy a spolupráce v podstatě vrátily.“
Úlohou v projektu Hinkley Point C, který získala společnost PPA ENERGO, člen skupiny PPA CONTROLL, je montáž polní instrumentace v budově reaktoru a SKR místností. Za svého subdodavatele si vybrala společnost VUJE, která z celého rozsahu prací bude montovat některé snímače a bezpečnostní systémy.
Úlohou pro PPA ENERGO jsou také speciální měření okolo reaktoru. „Je to pozice palivových tyčí, jsou to chemická měření, konkrétně kyseliny borité, nebo vibrační monitoring systému,“ definuje některé části práce Peter Spilý.
V jádru je budoucnost
Hinkley Point C berou v PPA ENERGO jako odrazový můstek do dalších projektů v jaderné energetice.
„Pro nás je důležité, že když úlohu zvládneme, bude to pro firmu výborná reference do budoucnosti,“ je přesvědčený zástupce skupiny PPA CONTROLL s oprávněným dovětkem, že to společnosti otevře dveře k dalším zakázkám v rámci spolupráce s EDF a firmou Framatome.
„Nejen ve Velké Británii, ale i v rámci projektu ITER a při dodávce rozvaděčů pro CERN využíváme špičkových odborníků z řad vlastních zaměstnanců, a tak chceme pokračovat i v budoucnosti a skládat také mezinárodní týmy,“dodává na konec obchodní ředitel PPA ENERGO Peter Spilý za celou skupinu.