Špičky francouzského jaderného průmyslu a výzkumu v Praze

publikováno:

Poprvé se na jednom místě v Česku sešel tak mimořádný počet šéfů jaderných firem a výzkumných institucí z Francie, navíc doprovázený politickou delegací v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem. Na Česko-francouzském jaderném fóru v Praze se svými českými kolegy diskutovali o možnostech větší spolupráce obou zemí v jaderném výzkumu a při budování nových reaktorů. Francouzi zároveň představili svoji dlouhodobou vizi evropské energetiky a to, jak do ní zapadá účast společnosti EDF v tendru na stavbu jaderných bloků v Česku.

Velká část diskusí se věnovala vzdělávání a výzkumu, když na toto téma vystoupil například Petr Konvalinka, prezident Technologické agentury ČR a jeho francouzský protějšek Thierry Damerval z Národní výzkumné agentury ANR. Obě organizace nedávno podepsaly dohodu o spolupráci a na jaderném fóru už zaznívaly konkrétní programy v aplikovaném výzkumu, které uvádějí dohodu do života.

François Jacq, předseda Francouzské komise pro alternativní energie a jadernou energii (CEA), na fóru apeloval na spolupráci ve vědě a výzkumu nejen mezi oběma zeměmi, ale i v rámci celé EU. CEA je přední evropskou výzkumnou institucí a klíčovým hráčem například ve známém projektu ITER, který zkoumá možnosti termonukleární fúze.

Kroky k nezávislosti

Dalším významným hostem akce byl například Nicolas Maes, šéf společnosti Orano, evropské jedničky v oblasti zpracování uranu a světového lídra v recyklaci použitého jaderného paliva. Orano ve stejný den podepsalo smlouvu s českou společností ČEZ na zajištění služeb obohacování uranu pro jadernou elektrárnu Dukovany. Dosud měl tuto službu na starosti ruský TVEL. „Zajištění západního poskytovatele služeb obohacování uranu pro Dukovany je nejen důležitým krokem pro českou energetiku, ale i pro celou Českou republiku. Významně se tím dále posiluje energetická bezpečnost,“ uvedl k podpisu generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Airbus jaderné energetiky

Právě téma energetické nezávislosti na Rusku se prolínalo celou akcí, která vyvrcholila vystoupením francouzského prezidenta. Ten prohlásil jádro za klíčový nástroj k zajištění energetické bezpečnosti v Evropě a důležitý příspěvek k řešení klimatických změn. Emmanuel Macron označil za chybu vývoj na trhu solárních panelů, kde Evropa prakticky vyklidila prostor Číně a volal po plnohodnotně evropském řešení v oblasti jaderné energetiky.

„Pokud vytvoříme suverénní evropský průmyslový sektor pro projekty nové jaderné výstavby, mohl by to být základ pro „Airbus jaderné energetiky“, který by přinesl pozitivní úspory z rozsahu,“ uvedl ve svém projevu. Narážel tím na největšího světového výrobce letadel, který se opírá právě o řadu evropských dodavatelů, včetně českých.

Made in Europe

Možná spolupráce při výstavbě nových jaderných bloků byla logicky dalším velkým tématem akce. Generální ředitel společnosti EDF Luc Rémont připomněl, že oproti minulému století, kdy si Francie zvládla postavit sama desítky reaktorů, se situace změnila. „Nové bloky už dnes jedna země nezvládne postavit, je třeba spolupráce více evropských států. Proto je naším cílem vytvořit evropský dodavatelský řetězec se silným zapojením českých firem.“

Na něj navázal Xavier Ursat, předseda francouzského sdružení jaderného průmyslu GIFEN. „Pokud EDF uspěje v tendru na nové jaderné bloky v Česku, otevře to příležitosti pro české firmy i v dalších evropských zemích, kde budeme stavět.“ Francouzská státní společnost aktuálně staví dva nové bloky v Anglii a dva další zde připravuje. Ve Francii už byla vládou schválena investice do šesti bloků a dalších osm se vážně zvažuje. Jednání o nových reaktorech vede EDF například také ve Švédsku, Nizozemí, Bulharsku, Polsku, Slovinsku či Slovensku.

Francie se netají ambicí stát se lídrem evropské jaderné renesance s využitím svých osvědčených reaktorů typu EPR. I z tohoto důvodu se státem vlastněná EDF účastní probíhajícího výběrového řízení na nový český jaderný program, v němž nabízí reaktor EPR1200 a zdůrazňuje, že jde o technologii, která je jediná stoprocentně „Made in Europe“.

-red-