Společnost EDF je připravená na dostavbu Dukovan

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Jako odpovědné evropské společnosti čelí EDF a ČEZ stejným výzvám a sdílejí stejnou vizi a strategii dekarbonizace svých energetických zdrojů pro nízkouhlíkový růst. Součástí řešení je výroba elektrické energie využitím jaderné energie a společnost EDF se těší na účast v soutěžním nabídkovém řízení v České republice na výstavbu reaktoru o výkonu 1200 MWe v lokalitě Dukovany.

Společnost EDF se svou dceřinou společností Framatome navrhuje komplexní a plně integrovanou nabídku podporovanou technologií EPR1200. EPR1200 je osvědčená technologie zcela založená na osvědčené konstrukci EPR. S energetickým výkonem 1200 MWe, který splňuje požadavky ČEZ pro lokalitu Dukovany, nabízí stejnou úroveň bezpečnosti, dostupnosti, spolehlivosti a minimálního dopadu na životní prostředí jako EPR. Elektrárna bude schopna vyrábět až 9 TWh ročně a zamezit emisím zhruba 9 milionů tun CO2.

Technologie EPR těží z vynikajících zkušeností společnosti EDF v oblasti konstrukce, inženýrství, výstavby, uvádění do provozu a provozu jaderných elektráren po celém světě, v současnosti se 71 reaktory v provozu a s více než 2000 reaktor-roků provozu. Významné výsledky dosažené v rámci celosvětových projektů EPR a implementace důsledného procesu analýzy získaných poznatků bude do značné míry přínosem pro rozvoj projektu Dukovany 5. K dnešnímu dni:

  • Společnost EDF využila velké zkušenosti s licencováním, včetně Evropy, kde byla technologie EPR licencována třemi uznávanými bezpečnostními úřady
  • V Číně již jsou v provozu dva jaderné bloky EPR (Taishan blok 1 a blok 2) s vynikajícím provozním výkonem
  • V Evropě mají být zanedlouho uvedeny do provozu dva bloky a další dva reaktory společnosti EPR jsou ve výstavbě ve Velké Británii v Hinkley Point C.
     
  • O dalších projektech EPR se v současné době jedná ve Francii, Velké Británii (Sizewell C), v Indii (Jaitapur) a v dalších perspektivních zemích, které demonstrují celosvětový zájem o tuto nejmodernější technologii.

Společnost EDF navrhuje pro Českou republiku nejen vysoce výkonnou technologii, ale také plně integrovanou nabídku, opírající se o evropský dodavatelský řetězec, který je již znalý technologie EPR a je schopen spolupracovat s vysoce kvalifikovaným českým jaderným dodavatelským řetězcem na podporu důmyslné lokalizační strategie.

Partnerství se společností EDF je zárukou rozvoje skutečně evropského projektu pro Dukovany 5 jako součásti větší evropské flotily EPR, schopné splňovat a plnit požadavky ČEZ a dlouhodobě vstoupit do českého průmyslu a jeho velkých schopností.