Společnost Westinghouse přivítala české představitele v jaderné elektrárně Vogtle

publikováno:
autor:

Společnost Westinghouse Electric Company přívítala českou delegaci v jaderné elektrárně Vogtle blízko Waynesboro (Georgia, USA), kde jsou umístěny a připraveny ke spuštění dva reaktory AP1000. Jaderné palivo bylo nedávno zavedeno do 3. bloku.

„Jsme poctěni tím, že jsme ve Vogtle mohli přivítat pana Tomáše Ehlera, náměstka ministra průmyslu a obchodu a další vzácné návštěvníky z České republiky, aby se dozvěděli více o naší technologii AP1000 během příprav spuštění 3. bloku pro komerční provoz,“ řekl David Durham, prezident energetických systémů společnosti Westinghouse. „Skrze pokračující spolupráci mezi Českou republikou a USA může AP1000, nejpokročilejší a nejosvědčenější reaktor na světě, dodávat bezpečnou, spolehlivou a čistou elektřinu, která pomůže naplnit cíle České republiky v oblasti klimatu a energetické bezpečnosti.”

Během celodenní prohlídky a jednání v elektrárně Vogtle se delegace zaměřila na licenční aspekty navrhovaného jaderného reaktoru, bezpečnost, provoz, údržbu a na uvedení nového reaktoru do provozu po dokončení výstavby.

Česká vláda považuje jadernou energetiku za svou prioritu, což dokazuje spuštěním tendru na stavbu nového bloku v Dukovanech a diskuzí nad dalšími možnostmi jaderné energetiky v Česku.

Elektrárna AP1000 je jediným provozovaným reaktorem Generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a je zároveň nejúspornější na prostor v přepočtu na produkci MWe na trhu. Vedle dvou bloků AP1000, které se připravují ke spuštění ve Vogtle ve Spojených státech, čtyři bloky AP1000 v Číně v současnosti dosahují rekordních hodnot provozní výkonnosti, přičemž čtyři další bloky jsou momentálně budovány. Další dva byly nedávno schváleny k výstavbě. Technologie AP1000 vlastněná společností Westinghouse byla také vybrána pro devět jednotek na Ukrajině a společnost ji nabízí několika dalším státům ve střední a východní Evropě, Spojeném království a Spojených státech.