Společnosti Westinghouse a Polskie Elektrownie Jądrowe podpisem smlouvy podpořily polský program jaderné energetiky

publikováno:
autor:

Společnost Westinghouse Electric Company dnes podepsala smlouvu o podpoře polského jaderného programu s polskou státní energetickou firmou Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Dohoda posouvá zemi o krok blíže k vybudování několika reaktorů AP1000, nejmodernějších jaderných reaktorů III+ generace, které jsou v současnosti k dispozici. Smlouva se vztahuje na inženýrské činnosti, předběžné zadávání veřejných zakázek a vývoj programu.

Historického podpisu se zúčastnili velvyslanec Spojených států v Polsku Mark Brzezinski, Paweł Jabłoński, polský náměstek ministra zahraničních věcí a náměstek ministra zahraničních věcí, polská ministryně pro klima a životní prostředí Anna Moskwa a vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Mateusz Berger.

Naše spolupráce v oblasti jaderné energetiky je zásadní součástí americko-polských strategických vztahů. Je příhodné, že náš společný projekt pokročil právě při druhé návštěvě prezidenta Bidena ve Varšavě. Jedná se o důležitý milník v našem partnerství v oblasti energetické bezpečnosti. Věřím, že společnou prací splníme příslib čisté a bezpečné jaderné energie," řekl velvyslanec Brzezinski.

„Dnešní podpis umožní společnosti PEJ a Polsku pokročit v zavádění nejmodernější jaderné technologie, která bude dodávat cenově dostupnou a čistou elektřinu a zároveň posílí energetickou bezpečnost Polska. Všichni usilovně pracujeme na dosažení dalšího milníku dohody pro obyvatele Polska," řekl Patrick Fragman, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse.

Klíčovou roli v dodávkách pro tyto jaderné elektrárny budou hrát polské průmyslové podniky. Společnost Westinghouse již podepsala dohody s 35 polskými společnostmi a celkem s 75 firmami v celém regionu. Westinghouse plánuje zřídit v Polsku významné strojírenské centrum a podpořit další průmyslové investice, rozvoj polských talentů, dodavatelskou základnu a pracovní síly v oblasti jaderné energetiky.

Jaderný reaktor AP1000 je jediným provozovaným reaktorem generace III+ s plně pasivními bezpečnostními systémy, modulární konstrukcí a nejmenšími rozměry na MWe na trhu. Je určen k výrobě čisté elektřiny, páry, vodíku a k bezproblémovému provozu s obnovitelnými zdroji. Kromě dvou bloků AP1000, které se dokončují v americké Georgii,  jsou ve výstavbě další čtyři bloky v Číně. Technologie Westinghouse AP1000 byla také vybrána pro devět bloků na Ukrajině a uvažuje se o ní v řadě dalších lokalit ve střední a východní Evropě, ve Spojeném království a ve Spojených státech.