Spolehlivá a ověřená technologie, dlouholeté zkušenosti v jaderném průmyslu, spolupráce s českými firmami a geopolitická neutralita jsou silné stránky KHNP v dostavbě Dukovan

publikováno:
autor:

KHNP se v Česku uchází o zakázku na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany už od roku 2016. První blok jaderné elektrárny Baráka ve Spojených arabských emirátech, referenčního projektu KHNP, s výkonem 1400 MW zahájil v dubnu 2021 komerční výrobu elektřiny.

Jihokorejská společnost KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) zůstává vážným zájemcem o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany v České republice, zatímco diskuse kolem zakázky pokračují. KHNP provozuje dvacet čtyři reaktorů v Koreji a ve Spojených arabských emirátech se zapojila do výstavby a zprovoznění jaderné elektrárny Baráka, jejíž první blok nedávno zahájil komerční provoz. Ve stejné době KHNP oslavila 20 let jako dceřiná společnost Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Od KEPCO se oddělila v roce 2001, ale jaderné elektrárny staví a provozuje už skoro padesát let.

KHNP poprvé představila svůj návrh na dostavbu Dukovan v roce 2016 a Česku chce dodat to nejlepší možné řešení. Navrhovaný reaktor APR1000 (1000 MW) vychází z moderního APR1400, který získal certifikát EUR v roce 2017 a plně tak odpovídá požadavkům na výstavbu v Evropě. APR1000 využívá stejný chladicí systém reaktoru jako typ OPR1000 (Optimized Power Reactor, 1000 MW), kterých je v Koreji dvanáct. KHNP také pro APR1000 požádala o certifikát EUR. Ten je již v procesu a získat by jej měla ve druhé polovině roku 2022, což časově odpovídá harmonogramu dostavby Dukovan. Obchodně zaměřená společnost KHNP pochází z Jižní Koreje, která má dlouhou demokratickou tradici a vyspělý systém správních orgánů a jaderných institucí. Jako menší sousedi okolních velmocí mají Jižní Korea a Česká republika spoustu podobných historických milníků a obě země jsou navíc mnoholetými partnery. KHNP už uzavřela předběžné dohody o spolupráci se 160 českými firmami jako potenciálními dodavateli při dostavbě Dukovan. Maximální zapojení českých firem je z pohledu KHNP klíčové. Vzhledem k ekonomickým a technologickým aspektům projektu to Česku a Koreji ulehčí práci.

Včas dokončená elektrárna pro zahraničního klienta

První blok jaderné elektrárny Baráka, která se nachází v oblasti Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech, dnes nepřetržitě zajišťuje stálou, spolehlivou a udržitelnou elektřinu a další tři bloky začnou s výrobou postupně v následujících letech. Jde o jednu z největších jaderných elektráren na světě a tvoří ji čtyři korejské reaktory APR1400 generace III+ s nejmodernějšími bezpečnostními prvky. Výstavba elektrárny pod vedením společnosti ENEC byla zahájena v roce 2012 a od té doby pokračovala podle plánu.

„Za posledních padesát let se KHNP stala přední společností ve výstavbě jaderných elektráren. Zatímco se mnoho dalších projektů výstavby jaderných elektráren po celém světě potýkalo s významným zpožděním a překročením rozpočtu, KHNP zadané projekty úspěšně dokončila. Naší silnou stránkou je bezesporu vyspělá technologie, která vychází ze zručnosti a mnohaletých zkušeností pracovníků KHNP. A pokud jde o Dukovany, nepředstavuje export jaderné technologie do Česka žádné omezení pro Jižní Koreu,” říká Sang Don Kim, výkonný viceprezident divize pro mezinárodní obchod v KHNP.

Nawah Energy Company, dceřiná společnost ENEC, již dokončila návoz paliva pro druhý blok a před jeho spuštěním zbývá jen několik kroků. Výstavba dvou zbývajících bloků pod taktovkou ENEC je v poslední fázi (třetí blok je hotový z 94 procent a čtvrtý blok z 89 procent). Jaderná elektrárna Baráka je tak nyní z více než 95 procent kompletní.