Vývojáři z ÚJV Řež se od roku 2013 významně podílí na vývoji demonstrátoru rychlého, plynem chlazeného reaktoru ALLEGRO. V loňském roce společnost na zkušenosti z vývoje technologie GFR – gas-cooled fast reactor navázala konceptem vlastního malého modulárního reaktoru HeFASTo. Jednou z klíčových oblastí návrhu bezpečnostního systému pro tento koncept je systém odvodu zbytkového tepla. Technologie řešení této problematiky, navržená řešitelským týmem divize Jaderné bezpečnosti a spolehlivosti ÚJV Řež, získala patent Úřadu průmyslového vlastnictví (číslo 309095). Úspěšný řešitelský tým si tím otevřel cestu k předkoncepčnímu návrhu reaktoru HeFASTo, který by měl být hotový do roku 2025 a významně přispět také ke zvýšení jaderné bezpečnosti mezinárodního projektu demonstrátoru ALLEGRO.
Projekt demonstrátoru rychlého, plynem chlazeného reaktoru ALLEGRO navazuje na původní aktivitu Francouzské komise pro jadernou energii a alternativní zdroje energie (CEA). Od roku 2013 je projekt dále vyvíjen v rámci mezinárodního centra excelence V4G4 Center of Excellence (V4G4 CoE), jehož členy jsou kromě ÚJV Řež a její dceřiné společnosti. Centrum výzkumu Řež také slovenský VUJE, maďarský Centre for Energy Research (EK), National Centre for Nuclear Research (NCBJ) z Polska, CEA z Francie. V4G4 CoE spolupracuje s celou řadou světových výzkumných pracovišť a je hlavním uživatelem výsledků projektu. Dokončení demonstrátoru ALLEGRO se předpokládá po roce 2030.
Ve své experimentální části projekt významně využívá výzkumnou infrastrukturu Centra výzkumu Řež, zejména unikátní experimentální heliovou smyčku S-Allegro, která je provozována na pracovišti v Plzni. Nový patent je už druhým v pořadí, který Skupina ÚJV obdržela při řešení technologie malých modulárních jaderných reaktorů. Prvním z nich byl v roce 2020 patent, udělený pro reaktor Energy Well z Centra výzkumu Řež.
Text a foto: ÚJV Řež, a. s.