V Indii začala výstavba 6. bloku JE Kudankulam

publikováno:
autor:
První beton v 6. bloku indické jaderné elektrárny Kudankulam První beton v 6. bloku indické jaderné elektrárny Kudankulam

Výstavba už 6. bloku indické jaderné elektrárny Kudankulam s reaktory VVER-1000 byla oficiálně zahájena 20. prosince 2021, kdy byl do základů reaktorové budovy nalit první beton.

„První dva bloky elektrárny už úspěšně pracují a druhá dvojice se staví: ve 3. bloku se připravuje montáž reaktorové nádoby. Letos v červnu byl nalit první beton do základů 5. bloku a nyní, 20. prosince, jsme zahájili betonáž 6. bloku. Třetí část elektrárny Kudankulam zajistí další elektrický výkon, který přispěje k průmyslovému a ekonomickému rozvoji indického svazového státu Tamilnádu,“ uvedl viceprezident pro indické projekty společnosti ASE Andrej Lebeděv. ASE je generálním dodavatelem Kudankulamu a inženýringovou divizí ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Výroba zařízení, která budou montována do 5. a 6. bloku, už běží a rovněž probíhá i dodávání nezbytné pracovní dokumentace pro výstavbu.

Do výstavby elektrárny Kudankulam jsou dodavatelsky zapojeny i české firmy. Například opavská armaturka Arako sem dodala přes 2000 kusů regulačních armatur, Kabelovna Kabex z Holýšova zase 2500 kilometrů kabelů a Armatury Group bezmála tisíc kusů různých typů armatur. Hodnota dodávek těchto tří firem překračuje v součtu 1 miliardu korun. Dále bychom zde našli přes 300 šoupátek od MSA, 31 čerpacích agregátů od Sigma Group, elektropohony od ZPA Pečky a vysokotlaké ohříváky z Vítkovic.

Jednání o výstavbě 5. a 6. bloku začala po podpisu generální rámcové dohody na výstavbu 3. a 4. bloku z roku 2014. Bylo dohodnuto, že bude použita stejná technologie jako pro předchozí bloky a v roce 2017 byla podepsána úvěrová smlouva a generální rámcová dohoda pro 5. a 6. blok.

Kudankulam používá reaktory VVER-1000 ve verzi AES-92. Technická řešení použitá v tomto projektu vycházejí z dalšího evolučního vývoje technologie VVER, který vedl k reaktorům nové generace s vyšším výkonem, lepší spolehlivostí, bezpečností a ekonomikou provozu. Bloky této jaderné elektrárny splňují poslední požadavky Mezinárodní agentury pro atomovou energii v oblasti jaderné bezpečnosti.