ARAKO dodalo armatury pro kombinované elektrárny Toppila a Aittaluoto

publikováno:
autor:
Elektrárna Aittaluoto Elektrárna Aittaluoto

Společnost ARAKO ve spolupráci s firmou OY Konwell získala dva významné tendry k finským projektům OEBIO OULU a PORI. Na začátku měsíce srpna - po úspěšných přejímkách - exportovala 280 kusů průmyslových armatur v hodnotě přes 500 000 EUR.

Finsko v současné době provozuje jednu z největších rašelinných elektráren na světě, elektrárnu Toppila ve městě Oulu. Nová elektrárna o výkonu 215 MW bude fungovat na principu spalování více paliv s využitím přibližně 70% dřeva, 15% recyklovaného paliva a 15% rašeliny. Vstoupí do provozu v letech 2020 – 2021 poté, co elektrárna Toppila 1 dosáhne konce své životnosti.

Společnost ARAKO do tohoto projektu dodala kromě zpětných ventilů a zpětných klapek také 130 ks vysokotlakých uzavíracích ventilů V46.2 o světlosti DN15-50, vyrobených v základním provedení s ručním kolem a s ovládáním elektrickým pohonem AUMA + AUMATIC. Dále bylo dodáno 90 ks litých šoupátek S38 v základním provedení o světlosti DN80-500. Některé typy šoupátek o světlosti DN350-400-500 byly upraveny o vnější obtok a jiné šoupátka DN400 doplněny o prodloužené vřeteno pro dálkové ovládání.

Další významnou investicí ve Finsku si společnost Pori Energia klade za cíl zvýšit podíl energie vyrobené z obnovitelných zdrojů a snížit tak aktuální stav emisí oxidu uhličitého. V současné době jsou hlavním motorem elektrárny Aittaluoto dva kotle a dvě turbíny. S pomocí plánované investice 60 mil EUR bude nahrazen starší kotel a turbína v hlavní jednotce elektrárny Aittaluoto novým kotlem typu BFB s protitlakovou turbínou. Kotel o kapacitě 90 MW bude dodávat teplo městu Pori, zpracovávat páru sousedním průmyslovým oblastem a přenášet energii do rozvodné sítě. I tento typ nové elektrárny plánuje využívat biopaliva, rašelinu i vysoce kvalitní zpětně získané palivo.

Pro výstavbou nové elektrárny Aittaluoto v Pori, společnost ARAKO dodala 38 ks litých šoupátek typu S38 o světlosti DN80-150-250 ovládaných ručním kolem a elektrickým pohonem AUMA + AUMATIC. Speciálně pro tuto akci bylo jedno šoupátko S38 konstrukčně upraveno pro ovládání pneumatickým pohonem. „Společnosti ARAKO pomohla k získání zakázek skutečnost, že veškeré armatury vyrábí z materiálů s evropským původem, což byla jedna z hlavních podmínek výběrového řízení a jsme rádi, že jsme to mohli být právě my.“ uvádí obchodní ředitel ARAKO Petr Hlaváč.

Tento typ nové elektrárny plánuje využívat biopaliva, rašelinu i vysoce kvalitní zpětně získané palivo.

Stavební povolení bylo získáno 31. května 2018 a výstavba byla zahájena okamžitě na začátku června 2018. Dokončení projektu je plánováno na jaře 2020.