ENERGO-PRO kompletně dokončilo elektrárnu Alpaslan 2 v Turecku

publikováno:
autor:
Vodní elektrárna Alpaslan 2 Vodní elektrárna Alpaslan 2

Česká energetická skupina Energo-Pro úspěšně dokončila výstavbu vodní elektrárny Alpaslan 2 v Turecku. V provozu jsou tak nyní všechny 4 Francisovy turbíny a instalovaných je 280 MW. Alpaslan 2 se tak stal největší vodní elektrárnou v portfoliu skupiny Energo-Pro a zároveň jde o největší českou investici do vodní energetiky od roku 1989.

Elektrárna je vybavena dvěma turbínami o výkonu 110 MW a dvěma o výkonu 30 MW. „Jde o ideální rozložení z pohledu optimalizace výroby energie tak, abychom plně využívali potenciál přehrady i minimální ekologický průtok, “ vysvětluje ředitel pro strategii a rozvoj Energo-Pro Jakub Fajfr. Oběžná kola u velkých turbín mají průměr 3800 mm, u malých 1960 mm. Technickou zajímavostí je to, že velká oběžná kola byla vyrobena jako jeden velký odlitek – monoblok a následně opracována. Jde tak o největší oběžná kola Francisovy turbíny v Turecku vyrobená touto metodu.

Vodní elektrárna Alpaslan 2 byla připojena do sítě 24. října 2020, po úspěšné instalaci první Francisovy turbíny. Společnost Energo-Pro tak splnila všechny podmínky pro získání garantovaného dolarového tarifu, který platí od 1. ledna 2021  na prvních deset let provozu elektrárny. Celková investice dosáhla částky kolem 600 milionů dolarů. Energo-Pro financovala výstavbu převážně z vlastních zdrojů, v závěrečné fázi výstavby pak využila financování od konsorcia MUFG a ČEB ve výši 175 milionů dolarů s pojištěním od Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP. „Jde o jedinečný úspěch českého investora v zahraničí, navíc v oblasti zelené energie. Tento projekt je unikátní i modelem financování, kdy byla vůbec poprvé leadrem klubu bank uznávaná mezinárodní banka MUFG (pozn.: Mitsubishi Bank),“ říká generální ředitel EGAP Jan Procházka.

 Garantovaný dolarový tarif se skládá ze dvou částí – v prvních deseti letech provozu elektráren půjde o částku 73 dolarů za megawatthodinu a navíc v prvních pěti letech bude tento tarif navýšen, neboť Turecká vláda stanovila jasné podmínky v případě, že vyrobíte turbínu v Turecku. Díky tomu Energo-Pro prodává energii u elektrárny Alpaslan 2 za 86 dolarů na megawatthodinu. „Dolarový tarif je samozřejmě obrovskou výhodou, investorům do obnovitelných zdrojů zajišťuje větší jistotu, pokrytí měnového rizika a také umožňuje tyto dlouhodobé infrastrukturní projekty do zelené energetiky financovat,“ potvrzuje ředitel pro strategii a rozvoj Jakub Fajfr.

Elektrárna by měla při plném provozu ročně vyrobit 850 GWh, pro letošní rok počítá Energo-Pro s výrobou přes 650 GWh. Po spuštění všech čtyř jednotek nyní elektrárna vyrábí přibližně 3 GWh denně.

Nová přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 je umístěna na řece Murat. S vodní plochou přehrady o rozloze kolem 55 kmse řadí mezi 10 největších rezervoárů v Turecku a je největší provozovaná soukromým investorem. Energo-Pro začalo s výstavbou hráze přehrady v září 2018 a dokončilo ji za dva roky. Objem tělesa hráze je 9,05 mil. metrů krychlových. Výstavba probíhala v režimu 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a na stavbě se podílelo až 1 900 pracovníků.

Vodní elektrárny jsou v současné době celosvětově nejvýznamnějším nízkoemisním a obnovitelným zdrojem. Dodávají téměř 17 % světové elektřiny a okolo 70 % obnovitelné elektřiny. Energo-Pro je největší českou společností investující už více než 25 let do vodní energetiky.  V současné době, tedy pro připojení obou nových tureckých elektráren, provozuje 38 vodních elektráren ve 4 zemích světa (Gruzie, Bulharsko, Turecko, Česká republika). Celkový instalovaný výkon ve vodní energetice činí 1 133 MW.