Přes léto se spotřeba energie nevrátila k původním hodnotám, výroba z obnovitelných zdrojů kolísala

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

V průběhu léta došlo k výraznému uvolnění opatření proti šíření nového koronaviru, spotřeba elektřiny v České republice však zůstala pod hodnotami naměřenými v uplynulých letech. Objem energie vyrobené z obnovitelných zdrojů (OZE) letos podléhá silným výkyvům, čemuž ani v letním období nebylo jinak. Taková jsou hlavní zjištění odborníků ze společnosti Amper Meteo, kteří připravili meziroční vyhodnocení spotřeby a výroby energie v Česku za čtvrtletí červenec až září. Navazuje na analýzu jarních měsíců.

Omezení ekonomické činnosti v důsledku pandemie koronaviru způsobilo meziroční propad spotřeby energie u nás o až 13 procent v květnu. V měsíci červnu začala ekonomika opět nabírat ztracené obrátky a spotřeba energie stoupla na objem meziročně o přibližně 7,5 procenta nižší. Tyto hodnoty se pak za uplynulý kvartál ustálily na zhruba o 4 procent nižších číslech než loni. „Nepochybně se na tom podepsaly také nižší teploty vzduchu než v minulých horkých létech,“ vysvětluje hlavní meteorolog Amper Meteo Milan Šálek. „Od začátku roku zatím činí celkový propad spotřeby energie 5,2 procent oproti roku 2019.“ Situace se mírně zlepšila v září, kdy spotřeba byla nižší než v minulém roce už jen o 2,1 %.

Pokles letos zaznamenala také výroba elektřiny z některých OZE, konkrétně z fotovoltaických elektráren. Meziročně je aktuálně o 2 procenta nižší, oproti minulým pěti letům se ovšem drží od začátku roku na prakticky stejných číslech. Atypicky větrný srpen pak zapříčinil o až 30 procent vyšší výrobu elektřiny z větrných elektráren, než bývá v tomto měsíci běžné. Naopak v září byla tato výroba o 20 % nižší. Od začátku roku zatím větrníky vyrobily stejné množství elektřiny jako v minulém roce a o 20 procent více než ve srovnání s posledními 5 lety.

Výroba energie z vodních zdrojů se letos vyvíjí neobvykle dynamicky. Po špatném začátku roku v důsledku malé sněhové pokrývky přišlo srážkově nadprůměrné období, které trvá prakticky už od května, a během prázdnin se výroba zdvojnásobila oproti minulému roku. „Za celý zatím uplynulý rok 2020 přesto zůstává výroba z vodních elektráren o 1 procento nižší než za stejné období loňského roku. Což dokazuje, jak zásadní měrou ovlivňuje objem sněhové pokrývky během zimy nejen stavy podzemních vod a půdní sucho, ale také výrobu vodních elektráren,“ upozorňuje Milan Šálek. „Pokud by v následujících měsících pršelo nadprůměrně, tak by se hodnoty z roku 2019 podařilo i předstihnout.“ Oproti suchému období 2015-2019 je ale nyní výroba už o 16 % vyšší.