V lehkém závětří se naplno rozjela výstavba nového zdroje na energetické využití odpadu v Plané nad Lužnicí. Skupina C-energy slavnostně zahájila výstavbu zdroje, který bude od roku 2027 schopen pojmout až 50 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Zvolená technologie fluidního kotle pak umožňuje „hrát si“ se skladbou odpadu podle možností na trhu. „V integrovaném povolení máme celou škálu energeticky využitelných odpadů, abychom si nezavírali dveře. Věříme, že odpadní dřevo nebo dřevní štěpka, tvořící zhruba 50 % paliva ve výsledném palivovém mixu, bude mít ve spalovacím procesu fluidního kotle příznivý stabilizační účinek,“ říkají pro All for Power Libor Doležal, generální ředitel společnosti, a ředitel rozvoje a investic Jiří Morávek.
Jak se bude lišit EVO v Plané od klasické spalovny?
Od klasické spalovny se bude EVO Planá lišit předúpravou směsného komunálního odpadu (SKO) spočívající v separaci složek, které nepřispívají ve spalovacím procesu, jeho homogenizací a drcením pro umožnění následného fluidního spalování v poměru 50:50 s dřevním odpadem nebo dřevní štěpkou.
Jaký je harmonogram celé stavby a kdy se budou instalovat klíčové technologie?
Bezprostředně po podpisu smlouvy s generálním dodavatelem byly zahájeny přípravné práce, instalace klíčových technologií budou probíhat v průběhu příštího roku. Harmonogram počítá s uváděním do provozu ve druhé polovině roku 2027.
Pro jaké typy technologií – ať už kotle nebo čištění spalin – jste se rozhodli?
Jak jsem zmínil, spalování bude ve fluidním kotli a čištění spalin bude vícestupňové – zahrnující například systém suché sorpce s využitím vápenného hydrátu a aktivního uhlí, zařízení SCR, dalším stupněm bude dříve nainstalované zařízení mokré vypírky a součástí čištění spalin bude také látkový filtr.
Na jaké limity bude ZEVO koncipované?
Limity odpovídají požadavkům příslušné legislativy a KÚ na spalovací zařízení využívající SKO. Například denní průměr limitních hodnot pro TZL je 5 mg/Nm3, pro emise NOx 120 mg/Nm3, pro CO 50 mg/Nm3, pro SO2 30 mg/Nm3.
Jaké další komodity kromě komunálního odpadu bude fluidní kotel schopen spalovat a co to bude dělat s provozem kotle?
Dalším možným energetickým vstupem jsou plastové výměty, ale v integrovaném povolení máme celou škálu energeticky využitelných odpadů, abychom si nezavírali dveře. Věříme, že dřevní odpad anebo dřevní štěpka tvořící zhruba 50 % paliva ve výsledném palivovém mixu bude mít ve spalovacím procesu fluidního kotle příznivý stabilizační účinek.
Jak zapadá nové ZEVO do skladby zdrojů v celé lokalitě Tábor-Planá-Sezimovo Ústí?
Projekt EVO je koncipován na pokrytí základního diagramu dodávky tepla do SZTE v celoročním provozu. Tvoří nedílnou součást naší dekarbonizační strategie.
Jak velký objem spotřeby tepla dokáže ZEVO pokrýt?
Bude to zhruba 40 % celkového celoročního odběru.
Počítáte se zapojením zdroje i do služeb výkonové rovnováhy?
Zařízení bude především plnit základní roli v dodávce tepla do SZTE, s přímým zapojením do služeb výkonové rovnováhy nepočítáme. Je možné, že v případě potřeby bude schopno přispět v poskytování SVR přinejmenším tak, že vyrobená elektřina nespotřebovaná ve vlastní spotřebě zdroje může být využita pro nabíjení zařízení akumulace elektřiny zapojeného ve SVR.
V kraji se plánují i další spalovny různých velikostí, bude pro všechny dost odpadu a jak máte pokryté dodávky budoucího zdroje v Plané?
Máme dlouhodobou spolupráci s městy a obcemi v okruhu cca 50 km, se kterými jsme také uzavřeli memoranda o společném postupu, stejně tak jako se svozovými společnostmi Rumpold, Sompo a Compag. Zatím máme v naší svozové oblasti indikováno výrazně větší množství odpadu, než jsme schopni zpracovat. Z nedostatku odpadu tedy obavu nemáme.
Část investice je dotována z Modernizačního fondu, s jakou návratností počítáte a máte představu o gate fee?
V tuto chvíli jsme ještě nezahájili konkrétní obchodní diskusi s našimi budoucími partnery, a proto nemůžeme mluvit o konkrétní výši gate fee. Předpokládáme, že nebudeme nijak vybočovat z obvyklého rozpětí na trhu. Projekt má v první řadě roli východiska pro zajištění potřeb měst a obcí při plnění požadavku ukončení skládkování odpadu. Zároveň jde i o posílení schopnosti zajistit významnou část výroby tepla do SZTE z lokálního paliva. Tomu odpovídá i předpokládaná delší doba návratnosti.
Jak jste vzhledem k situaci na trhu spokojeni s vytendrovanou cenou?
Dosáhli jsme podle mého názoru maxima možného.
Petr Svoboda
Libor Doležal, Generální ředitel
Libor Doležal pracuje v energetickém zdroji v Plané nad Lužnicí od roku 1997. V minulosti zde byl development manažerem a později obchodně technickým ředitelem. Má rozsáhlé zkušenosti z oblasti energetiky a zároveň detailní znalost energetického zdroje v Plané nad Lužnicí, kde vedl řadu rozvojových projektů vedoucích ke zlepšení provozních výsledků podniku. Libor je absolventem Vysoké školy strojní a elektrotechnické v Plzni v oboru Tepelné a jaderné stroje a zařízení. Absolvoval postgraduální studijní programy z oblasti managementu a marketingu na University of Humberside ve Velké Británii a na University of Virginia v USA. Svou kariéru odstartoval ve Škodě Praha, kde působil 12 let na několik pozicích včetně pozice vedoucího projektového technika nebo vedoucího výstavby 165 MW uhelné elektrárny v Soma v Turecku, kde strávil 2 roky. Rok pracoval ve společnosti Powergen, která je výrobcem elektřiny ve Velké Británii.
Jiří Morávek, Ředitel rozvoje a investic
Jiří Morávek se celý profesní život pohybuje v oblasti ochrany životního prostředí a investičních projektů na průmyslových zdrojích. Po tříletém působení na odboru ochrany ovzduší Ministerstva životního prostředí na pozici referenta a posléze zástupce ředitele a vedoucího oddělení působil 17 let v soukromé sféře na pozici senior konzultanta. Se C-energy spolupracoval externě 14 let na všech významných dotačních projektech. Jiří je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.