Znáte revoluční řešení pro rychlou a přesnou dokumentaci staveb MawisPhoto?

publikováno:
Sběr dat pomocí dronu. Sběr dat pomocí dronu.

V dnešní době, kdy technologie hrají stále důležitější roli v mnoha odvětvích, přichází MawisPhoto jako moderní nástroj pro efektivní a přesnou dokumentaci stavebních prací. Tato služba, vyvinutá společností HRDLIČKA spol. s r.o. (dále HRDLIČKA), umožňuje sběr dat přímo pomocí mobilního telefonu nebo dronu a nabízí inovativní způsoby vytváření 3D modelů. Tyto modely mohou následně sloužit pro kontrolu stavby, měření vzdáleností, výkopů či kubatury, a to vše ve vysoké třídě přesnosti.


Jaké jsou klíčové výhody MawisPhoto?

Jednou z hlavních předností MawisPhoto je schopnost sbírat data v rekordním čase, přičemž garantuje jejich přesnost ve 3. třídě mapování. Tento rychlý a přesný proces šetří čas i peníze. Kromě toho je možné stavbu kontrolovat na dálku, a to ve 2D nebo 3D zobrazení, což usnadňuje spolupráci mezi jednotlivými týmy či investory.

„Celý proces je velmi intuitivní. Stačí mobilní telefon nebo dron a data jsou nasbírána rychle a přesně. Následně je možné si prohlédnout 3D modely přímo z terénu, a to odkudkoliv,“ vysvětluje Ing. Libor Straka ze Správy dokumentace GIS, společnosti EG.D, a.s.

MawisPhoto rovněž vytváří 3D modely v souřadnicovém systému, což znamená, že výsledné modely lze snadno integrovat do jiných geodetických systémů. Všechny výstupy jsou navíc dostupné online na jednom místě, což výrazně usnadňuje přístup k datům pro všechny zúčastněné strany.

MawisPhoto nabízí také řadu výstupů podle konkrétních potřeb projektu jako jsou barevné mračno bodů, mesh, 3D modely objektů a další.


Jak se MawisPhoto využívá v praxi?

Společnost HRDLIČKA spolupracuje již několik let s EG.D, a.s., a proto tomu nebylo jinak ani v případě MawisPhoto.

Jedním z pilotních projektů, na kterém byla technologie MawisPhoto testována, byla stavba transformační stanice 110/22kV v Českých Budějovicích. "Společně s týmem jsme zdokumentovali přívodní kabelové vedení 110kV pomocí mobilního telefonu, což nám umožnilo rychle a přesně zachytit každý detail," říká Ing. Libor Straka.

Testování technologie pokračovalo i na dalších projektech, kde byl pro sběr dat použit dron. Ten se ukázal jako velmi efektivní řešení zejména v případě dlouhých úseků, které by při manuálním sběru trvaly mnohem déle. „Zatímco mobilní sběr by trval přibližně 1,5 hodiny, dron nasbíral data za pouhých 15 minut. Navíc se jedná o mnohem bezpečnější způsob, zvláště v případě náročnějších terénních podmínek,“ dodává Ing. Straka.


Jaká budoucnost čeká oblast stavební dokumentace?

Technologie MawisPhoto neustále prochází vývojem a přizpůsobuje se potřebám současného stavebnictví. Její využití není omezeno pouze na výkopy a stavby, ale nachází uplatnění také v oblasti energetiky, kde byla využita pro dokumentaci vedení vysokého napětí (VVN).

Pro zájemce jsou 3D modely vytvořené pomocí MawisPhoto k dispozici online, kde si mohou vyzkoušet práci s modelem a jeho funkce. „Jedná se o technologii budoucnosti, která přináší nejen efektivitu, ale i vyšší bezpečnost a přesnost. Očekáváme, že její využití bude v nadcházejících letech stále častější,“ uzavírá Ing. Straka.

MawisPhoto se tak stává neocenitelným nástrojem pro moderní stavebnictví, který zajišťuje přesnou, rychlou a bezpečnou dokumentaci, ať už pomocí mobilního telefonu či dronu.

HRDLIČKA spol. s r.o.
mawis.eu, www.hrdlicka.cz


Ing. Libor Straka
ze Správy dokumentace GIS, společnosti EG.D, a.s.
www.egd.cz