ČEPS úspěšně zahájila obstarávání regulačních záloh FCR v rámci mezinárodní spolupráce

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Provozovatel přenosové soustavy zahájil společné obstarávání regulačních záloh FCR úspěšnou aukcí na první obchodní den 1. března 2023. ČEPS se tímto důležitým krokem zapojila do společného evropského trhu se zálohami FCR.

Společné obstarávání FCR záloh otevírá další příležitosti pro české poskytovatele a zájemce o poskytování této služby. Společný trh povede k efektivnějšímu obstarávání FCR záloh a zároveň sníží riziko jejich nedostatku pro provozovatele přenosových soustav.

„Zapojení ČEPS do spolupráce FCRC je dalším důležitým milníkem v evropské integraci trhů služeb výkonové rovnováhy,“ říká Martin Kašák, ředitel sekce Energetický obchod společnosti ČEPS.

Projekt Frequency Containment Reserves Cooperation (FCRC) nyní zahrnuje dvanáct provozovatelů přenosových soustav (50Hertz, Amprion, APG, ELES, Elia, Energinet, RTE, SwissGrid, TenneT DE, TenneT NL, TransnetBW a ČEPS). Jedná se tak o největší evropský trh s FCR zálohami s celkovým poptávaným množstvím +/- 1 531 MW.

V této mezinárodní spolupráci dochází pouze k optimalizaci nákupu disponibilního výkonu pro FCR. Na rozdíl od evropských platforem pro výměnu regulační energie TERRE, MARI a PICASSO zde nedochází ke společné aktivaci regulačních záloh.

Více informací o FCRC naleznete na stránkách ENTSO-E.