Tisková zpráva
26. 3. 2025
Český energo startup Delta Green zprovoznil platformu, která umožňuje domácnostem zapojit se do služeb výkonové rovnováhy (SVR). Domácnosti podle potřeb sítě v krátkých časových intervalech dodávají nebo odebírají elektřinu, což jim může výrazně snížit náklady na energie.
Delta Green ve spolupráci s provozovatelem přenosové soustavy ČEPS a společností Nano Energies v uplynulých týdnech úspěšně certifikovala agregační blok o velikosti 1 MW složený pouze z domácností. Stává se tak prvním dodavatelem energií, který koncovým zákazníkům nabízí možnost zapojení do služeb výkonové rovnováhy (SVR). Společnost Delta Green spouští novinku téměř po roce od okamžiku, kdy společně s ČEPS jako první v Česku otestovaly a ověřily, že domácnosti lze v tuzemských podmínkách zapojit do řízení elektrizační soustavy.
Dodávka nebo odběr elektřiny ze sítě pro potřeby SVR trvá většinou jen několik minut, k aktivacím přitom dochází průměrně několikrát denně. Běžný provoz domácností tak nijak neomezí. Zapojit se mohou všechny domácnosti s běžnou fotovoltaikou s baterií.
„Flexibilní spotřeba elektřiny je pro 99 procent lidí nový pojem a přístup. Počáteční nejistota rychle mizí, jakmile lidé poznají, že je služba nijak nelimituje v běžném fungování, a naopak s sebou přináší finanční benefity. Vytvořit platformu, ve které lze transparentně a v aktuálním čase vidět, co se lidem s jejich elektřinou děje a proč, byla také jedna z největších výzev, které jsme museli překonat,” vysvětluje spolumajitel Delta Green Jan Hicl a komentuje úspory, které může Delta Green domácnostem přinést: „Čtyřčlenná rodina v domku zaplatí ročně za energie okolo 35 tisíc korun. U nás jim teď mohou náklady klesnout až o třetinu. Měsíčně ušetří na elektřině až tisíc korun.”
„Agregátoři se stávají stále významnější skupinou poskytovatelů služeb výkonové rovnováhy, které jsou nezbytné pro spolehlivý a bezpečný provoz elektrizační soustavy. Zapojení domácností možnosti agregace flexibility dále rozšiřuje, a může tak zvýšit konkurenci na trhu SVR, což se projeví tlakem na jejich cenu,“ říká Martin Kašák, ředitel sekce Energetický trh ČEPS, a.s.
Na provozu služby Delta Green spolupracuje také s Nano Energies, od které se před rokem oddělila a která je v současné době největším agregátorem flexibility v ČR. Teď obě společnosti znovu spojily síly a know-how, aby otevřely českým domácnostem tuto novou cestu.
„Flexibilita v energetice je klíčem k efektivnějšímu využití obnovitelných zdrojů a stabilitě sítě. Možnost zapojení domácností do trhu s flexibilitou přináší nejen úspory na účtech za elektřinu, ale také vyšší energetickou soběstačnost. Spolupráce s Delta Green je logickým krokem, který umožňuje rozšířit přínosy agregace i do segmentu domácností,“ říká Tomáš Mužík, ředitel Nano Energies CZ s.r.o.
„Delta Green se tímto stává průkopníkem v evropské energetice. Podobné služby, které umožňují běžným domácnostem aktivně vydělávat na poskytování flexibility elektrické sítě, nejsou zatím běžné ani v západní Evropě. Díky přesouvání spotřeby elektřiny do doby, kdy svítí slunce nebo fouká vítr, navíc domácnosti nejen šetří své peněženky, ale také aktivně snižují potřebu spouštět fosilní elektrárny, čímž pomáhají snižovat emise. Podle evropské asociace Smart Energy Europe by právě taková flexibilita mohla v EU do roku 2030 přinést přes 300 miliard eur ročně ve formě nižších cen energií a menších investic do sítí a zdrojů elektřiny,“ doplňuje Jan Hicl.
Slovníček pojmů
Flexibilita: schopnost výrobců/spotřebitelů cíleně a za úplatu měnit výrobní výkon / odběr elektřiny.
Služby výkonové rovnováhy (SVR): flexibilita v podobě služeb s jasně definovanými parametry, které ČEPS nakupuje na trhu SVR a využívá je pro udržování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v elektrizační soustavě.
Agregátor flexibility: subjekt, který využívá flexibilitu od většího počtu výrobců a/nebo spotřebitelů a přeměňuje ji do standardních služeb, jež pak nabízí na různých trzích s elektřinou či SVR. V případě integrovaného agregátora je jím přímo dodavatel elektřiny, jako nezávislý agregátor jím může být i třetí subjekt.
Agregační blok: virtuální blok o určitém výkonu, do nějž tzv. agregátor sdružuje flexibilitu od většího počtu výrobců a/nebo spotřebitelů a přeměňuje ji do standardních služeb, jež pak nabízí na různých trzích s elektřinou či SVR.
Kontakty pro média
Tomáš Kolder komunikace a PR
E-mail: tomas.kolder@deltagreen.cz, Tel. č.: +420 732 848 725
Lukáš Hrabal vedoucí odboru Komunikace a public relations
E-mail: hrabal@ceps.cz, Tel. č.: +420 603 400 135
Delta Green s.r.o.
Česká energetická společnost, která domácnostem přináší možnost efektivního a odpovědného nakládání s elektrickou energií. Kromě dodávky energií nabízí chytré a automatizované řízení spotřeby a výroby elektřiny. Společnost vznikla v roce 2008 jako Nano Green v rámci skupiny Nano Energies. V roce 2024 změnila název na Delta Green a přešla do rukou nových majitelů – Davida Brožíka, Lukáše Beneše a Jana Hicla.
ČEPS, a. s.
Akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 kV) na základě licence na přenos elektřiny, udělené Energetickým regulačním úřadem podle Energetického zákona.
Udržuje, obnovuje a rozvíjí 44 rozvoden se 79 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 3 940 km a 220 kV o délce 1 618 km.
V rámci elektrizační soustavy České republiky poskytuje ČEPS, a. s., přenosové služby a služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (systémové služby).
Společnost ČEPS je začleněna do evropských struktur. Zajišťuje přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. ČEPS, a. s., se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě. Více informací naleznete na www.ceps.cz.
Nano Energies
Nano Energies je česká energetická společnost založená v roce 2008, která poskytuje podnikům možnost efektivně a odpovědně hospodařit s elektřinou prostřednictvím flexibilního řízení spotřeby a výroby jejich energetických zařízení. Skrz pobočky v České republice, Chorvatsku a v Rumunsku Nano Energies pomáhá stabilizovat přenosovou soustavu a podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V prosinci 2023 se česká společnost Second Foundation stala jediným vlastníkem společnosti Nano Energies, jejíž technologii nyní využívá Second Foundation pro rozvoj flexibility v Německu a Japonsku. Více na www.nanoenergies.cz.