Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, uvedla do provozu jednu z letošních nejdůležitějších a největších investic. Nová transformovna 110/22 kV na ulici Klusáčkova v Brně významně navýší kapacitu sítě, umožní připojování dalších obnovitelných zdrojů a podpoří rozvoj elektromobility i průmyslových zón v rámci jihomoravské metropole. Součástí investice je i nové kabelové vedení velmi vysokého napětí o délce 2,7 kilometru. Stavba byla realizována v rámci přeshraničního projektu ACON. Náklady na její realizaci činily zhruba 400 milionů korun, z toho zhruba polovinu pokryla evropská dotace.
„Rozvodna Brno-Sever je pro nás letošní nejdůležitější stavbou, reaguje na rostoucí počet obnovitelných zdrojů připojovaných do sítě a vyšší nároky na distribuční soustavu. Tímto krokem se výrazně odlehčí stávajícím transformovnám 110/22 kV v okolí centra Brna a vznikne kapacitní rezerva pro budoucí rozvoj města,“ říká Pavel Čada, místopředseda představenstva EG.D.
Stávající spínací stanice 22 kV Brno Sever byla v uplynulých letech nejzatíženější v rámci městské distribuční sítě, s meziročním nárůstem zatížení o 0,3–0,6 MW. „Vzhledem k limitům současné infrastruktury bylo rozhodnuto transformovnu přebudovat na plnohodnotnou 110/22 kV stanici s novým přímým napojením na síť velmi vysokého napětí,“ doplňuje Pavel Čada.
Modernizace hlavního uzlu severní části Brna
Projekt byl zahájen v září 2023 a trval 16 měsíců, což je na takový typ stavby rekordní čas. V rámci stavby bylo vybudováno i 2,7 kilometru zcela nového podzemního kabelového vedení velmi vysokého napětí 110 kV, které protíná trasu přes Brno-Královo Pole. „Technologicky šlo o náročné dílo, neboť v dané lokalitě neexistovala žádná stávající kolektorová síť. Zvolili jsme proto řešení uložení kabelů přímo pod povrch komunikací, což zahrnovalo rozsáhlé průtlaky, specializované výkopové práce a koordinaci se správci sítí městské infrastruktury,“ přibližuje Tomáš Žáček, vedoucí výstavby velmi vysokého napětí v EG.D. Přesné dodržení harmonogramu a vysoké nároky na kvalitu provedení umožnily dokončit stavbu rychleji než u srovnatelných projektů.
Marián Rusko, předseda představenstva EG.D
„Výstavba nové rozvodny je významnou investicí nejen pro Brno, ale pro celou českou energetiku. Ta prochází fází decentralizace a demokratizace, která by nebyla možná bez masivní podpory distribučních soustav.“
Pavel Čada, místopředseda představenstva EG.D
„Brno se dynamicky rozrůstá. Výstavba postupuje směrem na Vídeň i dalšími směry, vznikají nové logistické parky, univerzitní campusy a další objekty, které potřebují napájet elektřinou. A proto jsme ve spolupráci s Brnem rozhodli, že na místě staré spínací rozvodny, která ztratila svůj účel, postavíme zapouzdřenou rozvodnu, jež bude saturovat požadavky na nová připojení. Připojením do distribuční soustavy také získáváme zdroj, který pokryje rozvoj elektromobility“.
David Šafář, člen představenstva EG.D
„V loňském roce jsme otevřeli velmi podobnou rozvodnu v Českých Budějovicích a následovat budou další investice. Čeká nás výstavba zapouzdřené rozvodny v Pacově a bude pokračovat i výstavba v rámci česko-německého projektu Gabreta, který je podobný právě skončenému česko-slovenskému projektu ACON, jehož součástí je i nová rozvodna Brno-Sever“.
Podobnou stavbu dokončilo EG.D v listopadu 2024 v centru Českých Budějovic, kde investice do transformovny 110/22 kV dosáhla přibližně 500 milionů korun. „Stejně jako v Českých Budějovicích jsme i zde zvolili kompaktní zapouzdřenou technologii, která minimalizuje hlučnost a plochu stanice,“ dodává Tomáš Žáček.
Další kroky rozvoje distribuční soustavy
Letos plánuje EG.D dokončit modernizaci v transformovny Blansko, kde se jedná o technologii 110 kV zahrnující rozšíření o druhou přípojnici, modernizaci technologie a přidání třetího transformátoru 110/22kV. Dále pak byly zahájeny práce například na modernizacích transformoven Pacov, Ptáčov nebo Bechyně zahrnující kompletní rekonstrukce rozvoden 22kV na zapouzdřené provedení plynem SF6 izolované technologie včetně kompletní modernizace řídícího systému a ochran. Dále jsou zahrnuty i stavební úpravy a zabezpečení objektů, jak elektronické, tak fyzické. Tyto investice jsou součástí dlouhodobé strategie modernizace distribuční sítě. EG.D letos plánuje investovat do své soustavy přes 8,9 miliardy korun.
Největší investice v rámci projektu ACON
Důležitá je při plánování investic i mezinárodní spolupráce. Rozvodna na Klusáčkově byla spolufinancována v rámci mezinárodního projektu ACON, který EG.D realizuje dohromady se Západoslovenskou distribučnou. ACON cílí na hlubší integraci distribučních sítí mezi Českem a Slovenskem a na propojení soustav v příhraničních oblastech.
„Příprava dotačního projektu trvala několik let a vyžadovala precizní sladění s politikou EU. Slavíme závěr programu ACON největší investicí v jeho rámci. Projekt je financován z evropského programu CEF Energy, ze kterého obdržíme dotaci překračující 45 milionů eur z celkových uznatelných nákladů 182,5 milionu eur pro oba partnery. Jakožto nejobjemnější investice rozvodna Brno-Sever obdržela nárok na dotaci 7 milionů eur,“ zdůraznil Tomáš Manosoglu, vedoucí dotačního managementu EG.D.
Dotační příspěvek umožnil pokrýt významnou část nákladů a urychlit realizaci technicky náročných etap stavby. Zároveň na základě zkušeností z projektu ACON může EG.D nabyté informace aplikovat při řešení dalšího dotačního titulu Gabreta. Ten realizuje tuzemský distributor s německou společností Bayernwerk. „V rámci Gabrety budujeme chytrou síť v regionu Šumavy a Bavorského lesa – na obou stranách hranice. I tento projekt je podpořen z evropských fondů a opět ukazuje, že v rámci EU vznikají konkrétní technologické inovace s přímým přínosem pro obyvatele,“ uzavírá Tomáš Manosoglu.