Nová rozvodna bude sloužit minimálně padesát let

publikováno:
Zapouzdřená technologie umožňuje instalaci v prostorově omezených lokalitách Zapouzdřená technologie umožňuje instalaci v prostorově omezených lokalitách

„Přičemž samotná technologie 110 kV má životnost přibližně 30 let. Po uplynutí této doby je možné provádět výměnu nebo modernizaci jednotlivých komponent, především těch, které jsou nejvíce zatížené provozem – typicky jde o spínací přístroje nebo systémy řízení,“ říká Pavel Slezáček, senior technik EG.D.

Rozvodna je na poměrně malém prostoru uprostřed městské zástavby, museli jste si lámat hlavu, jak tam některé komponenty dostat nebo měnit dispozici stavby?

Komplikace nastaly zejména při dopravě transformátorů o výkonu 40 MVA. Kvůli jednosměrným ulicím v okolí a charakteru nákladu, který byl nadměrný, bylo nutné pečlivě plánovat trasy i samotný způsob dopravy.

Co bylo na původním pozemku před instalací „zapouzdřenky“?

Na místě se původně nacházela spínací stanice 22 kV. Ještě před ní zde byla provozována transformovna 22/6 kV.

Museli jste nějak speciálně připravovat staveniště a budovu pro „zapouzdřenku“?

Bylo potřeba dispozičně upravit budovu společných provozů tak, aby umožňovala umístění zapouzdřené rozvodny 110 kV i transformátorů. Bez těchto úprav by technologie do objektu nešla bezpečně a funkčně integrovat.

Jaké jsou výhody zapouzdřených rozvoden a provádí se nějak jejich údržba?

Zapouzdřená technologie umožňuje instalaci i v prostorově omezených lokalitách, což je v městském prostředí zásadní výhoda. Údržba se provádí podle plánu preventivní údržby, který detailně stanovuje jednotlivé úkony, jejich periodicitu i rozsah.

Jaký jste instalovali typ transformátoru, spínačů a další techniky?

Použili jsme trojfázový olejový řiditelný transformátor typu ER 33 M-0 s výkonem 40 MVA. Zapouzdřený rozvaděč 110 kV dodala společnost GE Grid GmbH, konkrétně šlo o typ F35-145 kV.

Jakým způsobem probíhá chlazení a odvětrávání? Jaké je izolační médium uvnitř rozvodny?

Transformátory jsou chlazeny olejem, který zároveň slouží jako izolační médium. Teplota vzduchu v trafostanici je regulována pomocí vzduchotechniky. V technologii rozvodny 110 kV i 22 kV je izolačním médiem plyn SF₆.

Jak je řešeno odhlučnění zařízení?

Hlavním zdrojem hluku jsou transformátory 110/22 kV, které jsou však provedeny v nízkohlučné verzi („low noise“) a instalovány uvnitř budovy. Díky tomu se jejich hluk šíří minimálně a zařízení odpovídá přísným akustickým normám pro městské prostředí.

Jednou z klíčových komponent je i řídící systém. Jak rychle dokáže rozvodna reagovat na výpadky či přesměrovávat toky? A jaký řídící systém používáte?

O reakční době a přesměrování toků rozhoduje centrální dispečink pro napěťové úrovně 110 a 22 kV. Řídicí systém použitý v této rozvodně je od společnosti Siemens.

Na jakou životnost se zapouzdřené rozvodny instalují a dá se po nějaké době udělat „refresh“ některých komponent? Které z nich „trpí“ provozem nejvíce?

Celá transformovna Brno-Sever je navržena s předpokládanou životností 50 let. Samotná technologie 110 kV má životnost přibližně 30 let. Po uplynutí této doby je možné provádět výměnu nebo modernizaci jednotlivých komponent, především těch, které jsou nejvíce zatížené provozem – typicky jde o spínací přístroje nebo systémy řízení.

V oblasti nejsou existující kolektory a výkopové práce v městském prostředí s sebou obvykle přináší překvapení. Setkali jste se s něčím takovým, nebo byly všechny městské sítě v mapách poctivě zanesené?

Výkopové práce probíhaly kombinací strojního a ručního výkopu, zejména v blízkosti inženýrských sítí, abychom předešli jejich poškození. Pod ulicemi jsme použili metodu řízených protlaků. Díky pečlivé přípravě a spolupráci se správci sítí jsme se zásadním překvapením vyhnuli.

-pes-