Tisková zpráva, 26. 6. 2025
Česká republika bude mít i nadále svého zástupce v nejvyšším vedení asociace evropských provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav, ENTSO-E. Valné shromáždění asociace jednomyslně rozhodlo o prodloužení mandátu současnému prezidentovi Zbyňku Boldišovi, řediteli sekce Zahraniční spolupráce společnosti ČEPS. Ten tak navazuje na své dosavadní úspěšné působení v čele jedné z nejvýznamnějších energetických asociací v Evropě.
Společně se Zbyňkem Boldišem byla na pozici viceprezidentky nově zvolena Susana de Almeida de Graaff (TenneT, Nizozemsko), zatímco ve funkci předsedy Boardu ENTSO-E pokračuje Damian Cortinas (RTE, Francie). Funkční období je dvouleté a potrvá do konce června 2027.
Zbyněk Boldiš stojí v čele asociace, která v dnešním dynamickém prostředí představuje jeden z pilířů evropské energetické stability a bezpečnosti. ENTSO-E sdružuje 40 národních provozovatelů přenosových soustav z 36 zemí a přispívá ke koordinaci rozvoje a provozu jedné z největších propojených elektrizačních sítí na světě i k budování jednotného trhu s elektřinou. Prezident reprezentuje všechny její členy a zastupuje asociaci při klíčových jednáních s evropskými institucemi, zástupci průmyslu a dalšími významnými aktéry. Kromě technické koordinace plní ENTSO-E i roli expertního partnera pro evropské instituce a zastupuje zájmy provozovatelů přenosových soustav při tvorbě energetické legislativy. Cílem asociace je vytvářet moderní, spolehlivý a udržitelný energetický systém, který bude sloužit potřebám spotřebitelů a zároveň podporovat snahy o dosažení klimatických cílů a snižování emisí.
„Přenosové sítě jsou páteří evropské energetické transformace. Bez silnějších a chytřejších sítí nelze dosáhnout našich klimatických cílů, ani ambicí v oblasti průmyslu a energetické bezpečnosti,“ říká Zbyněk Boldiš. „Být prezidentem ENTSO-E je pro mě poctou i velkou odpovědností. Usiluji o to, aby asociace byla plně připravena na změny, které s sebou vývoj evropské energetiky přináší,“ dodává.
ENTSO-E rovněž plní mandáty stanovené evropskou legislativou. Podílí se na tvorbě síťových kodexů, hodnocení zdrojové přiměřenosti (ERAA), vývoji desetiletých plánů rozvoje přenosových soustav (TYNDP) nebo zajištění kybernetické bezpečnosti. Z těchto výstupů jasně vyplývá, že nároky na sítě budou nadále růst. Do roku 2040 bude nutné zdvojnásobit přeshraniční kapacity, což si vyžádá výstavbu nových linek a rychlejší, koordinovaný rozvoj infrastruktury. ENTSO-E proto usiluje jak o posílení dodavatelských řetězců, aby modernizace sítí nebyla omezována nedostatkem kapacit ve výrobě, tak o podporu investic a rozvoj digitalizace.
V době významných energetických, klimatických i geopolitických výzev představuje ENTSO-E nepostradatelného aktéra při naplňování klimatických závazků, posilování energetické soběstačnosti a zajištění stability evropského energetického systému.
ČEPS, a. s.
Akciová společnost ČEPS působí na území České republiky jako výhradní provozovatel přenosové soustavy (elektrická vedení 400 kV a 220 kV) na základě licence na přenos elektřiny, udělené Energetickým regulačním úřadem podle Energetického zákona.
Udržuje, obnovuje a rozvíjí 45 rozvoden s 82 transformátory, z nichž některé jsou určeny pro převádění elektrické energie z přenosové do distribuční soustavy, a vedení s napěťovou hladinou 400 kV o délce 4 188 km a 220 kV o délce 1 687 km.
V rámci elektrizační soustavy České republiky poskytuje ČEPS, a. s., přenosové služby a služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (systémové služby).
Společnost ČEPS je začleněna do evropských struktur. Zajišťuje přeshraniční přenosy pro export, import a tranzit elektrické energie. ČEPS, a. s., se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě. Více informací naleznete na www.ceps.cz.