Projekt CHARM vyvíjí řešení IoT pro náročná průmyslová prostředí

publikováno:
autor:
Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com) Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Cílem mezinárodního projektu CHARM konsorcia společností ECSEL je vyvíjet průmyslová řešení na principu IoT (internet věcí) s vyšší odolností v náročném technologickém prostředí. Digitalizace evropských výrobních odvětví je základem jejich trvalého rozvoje a konkurenceschopnosti. Náročné podmínky mohou u výrobních procesů a jejich aplikačního prostředí brzdit příležitosti, které přináší IoT (internet věcí) a AI (umělá inteligence). Aktuálně zahájený projekt CHARM si dal za cíl tento problém vyřešit.

CHARM (Challenging environments tolerant Smart systems for IoT – chytré systémy  IoT odolné v náročném prostředí) je rozsáhlý tříletý projekt se 37 partnery z 10 evropských zemí a s celkovým rozpočtem 29 miliónů eur. Je spolufinancován ze společného podniku ECSEL, programu EU Horizont 2020, národních agentur pro financování účastnických zemí a partnerů v konsorciu. Partneři pocházejí z Rakouska, Belgie, České republiky, Finska, Německa, Itálie, Lotyšska, Nizozemska, Polska a Švýcarska.

Projekt CHARM byl zahájen v červnu 2020 a jeho cílem je vyvíjet vzorové systémy pro monitorování stavu, prediktivní údržbu, automatizaci, řízení výroby v reálném čase a optimalizaci a virtuální prototypování a testovat je v průmyslovém prostředí. Technologie ECS (elektronika, komponenty a systémy) musejí být navrženy tak, aby odolávaly kombinaci silného tepelného, mechanického a chemického namáhání, ke kterému dochází pří výrobních procesech, používaných v průmyslu. Řešení budou předvedena v šesti případech použití, které zahrnují monitorování stavu, prediktivní údržbu a zabezpečování kvality v reálném čase.

Subjekty, které předvedou praktické nasazení technologií z projektu CHARM, působí v šesti různých výrobních sektorech: těžba (Sandvik Mining and Construction Oy, Finsko), papírny (Valmet Technologies Inc., Finsko), strojírenství (Tornos SA, Švýcarsko), výroba solárních panelů (Applied Materials Italia SRL, Itálie), údržba a vyřazování jaderných elektráren (ÚJV Řež, a. s., Česká republika) a profesionální digitální tisk (Canon Production Printing Netherlands B.V., Nizozemsko).

Projektové konsorcium je tvořeno 11 malými a středně velkými podniky, 14 velkými podniky a 12 výzkumnými a technologickými organizacemi. Ty představují průmyslový hodnotový řetězec od simulací, snímačů a komponentů přes balení, integraci a spolehlivost po řešení konektivity, cloudových služeb a kybernetické bezpečnosti.

V rámci projektu budou vyvinuty snímače např. pro detekci plynu, vysokých teplot a tlaku, ale i pokročilé zobrazovací systémy pro kontrolu kvality v reálném čase a autonomní zařízení pro průmyslové použití. Aby se zajistila odolnost snímačů v náročném prostředí, budou použity technologie ochranných obalů elektronických komponentů, převyšující současné nejmodernější požadavky. Systémy IoT rovněž nabídnou nová řešení pro bezdrátový přenos elektřiny, konektivitu a kybernetickou bezpečnost.

ÚJV Řež vede segment pro vývoj manipulátoru

ÚJV Řež, a. s. se účastní projektu CHARM jako vedoucí segmentu Use Case 5 (UC5), v rámci kterého je vyvíjen inovovaný modulární multiredundantní manipulátor pro potřeby nedestruktivních kontrol komponent a svarových spojů obtížně přístupných kontrolních míst jaderných elektráren, kde je navíc požadována zvýšená mechanická a radiační odolnost. Dalšími spolupracujícími partnery v tomto segmentu projektu CHARM jsou kromě Západočeské univerzity v Plzni a české Smartmotion s.r.o. také západoevropské firmy TAMPEREEN KORKEAKOULUSAATIO SR (Univerzita aplikovaných věd Tampere), SSH COMMUNICATIONS SECURITY OYJ (Finsko), REDEN B.V. a TECHNISCHE UNIVERSITEIT DELFT (Nizozemí) a Besi Austria GmbH (Rakousko). Řešením UC5 se zabývá v ÚJV Řež, a. s. tým specialistů z Divize Integrita a technický inženýring. „Těší nás, že díky účasti v tomto prestižním projektu můžeme zúročit naše dlouhodobé zkušenosti s podporou jaderných provozů a posunout provozní servis elektráren na vyšší úroveň“, komentuje zapojení ÚJV Řež do projektu Ladislav Horáček, projektový manažer UC5.

Jako koordinátor projektu CHARM vystupuje společnost Valmet, významný celosvětový vývojář a dodavatel technologií, automatizace a služeb pro papírenský a energetický průmysl. „Jsme nadšeni, že se můžeme podílet na této evropské síti, která se zabývá vývojem zákaznických řešení IoT s přidanou hodnotou,“ řekl Heikki Kettunen, výkonný manažer pro výzkum a vývoj společnosti Valmet.

Projektoví partneři konsorcia:

Koordinátor projektu: Valmet Technologies Inc. 
aixACCT Systems, Applied Materials Italia, AT&S Austria Technologie & Systemtechnik, Beneq, Besi Austria GmbH, Besi Netherlands B.V., Canon Production Printing Netherlands B.V., Consorzio Nazionale Interuniversitario per la Nanoelettronica, CSEM Centre Suisse d'Electronique et de Microtechnique, Delft University of Technology, E+E Elektronik Ges.m.b.H., Fraunhofer Institute for Reliability and Microintegration IZM, Imec Netherlands, InnoSenT GmbH, ŁUKASIEWICZ - Instytut Technologii Elektronowej, Lapland University of Applied Sciences, Luna Geber Engineering, Materials Center Leoben Forschung GmbH (MCL), NOME, Pac Tech Packaging Technologies GmbH, Qplox Engineering, Quantavis, Reden, Riga Technical University, SAF Tehnika, Sandvik, SmartMotion, SSH Communications, Sylvac SA, Tampere University, Technische Universität Chemnitz, TIPb, Tornos SA, ÚJV Řež, a. s., University of West Bohemia, Würth Elektronik.

× W2E 2024 Fullbaner